Ana Sayfa 2015 23 Nisan Konserinde Barış ve Birlik-Beraberlik Mesajları

23 Nisan Konserinde Barış ve Birlik-Beraberlik Mesajları

1065
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları dün akşam (23.04.2015) Priştine’nin “Gerçek” ve Prizren’in “Doğru Yol” dernekleri ortak konseriyle devam etti.

Gecede, Türk sanat müziği, türküler ve pop müziğinden örnekler yanı sıra Regaip kandili vesilesiyle ilahilerden oluşan bir program da sunuldu.

Konserin başında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un kutlama mesajları okundu.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar selamlama konuşmasında iki bayramı bir anda kutlama mutluluğunu ifade etti. Yağcılar, Kosova Türkleri Milli Bayramı ve Ulusal Egemenlik Bayramının birlikte kutlanması Kosova-Türkiye dostluğunu pekiştirdiğini söyledi.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü vesilesiyle savaşta şehit düşenleri saygı ve minnetle andığımızı belirten Yağcılar konuşmasının devamında şöyle dedi:
“Onların verdiği mücadele bugün bize verilen imkanlardır. Belki o günkü savaş bugünkü dostlukları yaratan kötü bir olayın iyi bir tarafıdır. Devletlerarasında düşmanlık sayfaları şimdi dostluk sayfalarına dönüşmüştür. Bunu İstanbul’da ve Çanakkale’de düzenlenen törenlerde göreceğizdir.”

“23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramının kutlanması varlığımızın açık bir kanıtıdır. Her zaman Kosova’nın yapıcı unsurunu oluşturan Biz, Kosovalı Türkler, bu kutlamalarla kimliğimizi, dilimizi, kültürümüzü, sanatımızı, eğitimimizi korumaya ve geleceğe taşımaya kararlı olduğumuzun bir beyanıdır. ” diyen Mahir Yağcılar, bu sene anma gününü Kosova Türk Toplumu Haftasına dönüştürerek çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini vurguladı.

Mahir Yağcılar konuşmasında birlikte hareket etmek önemine de vurgu yaptı:
“Siyasi ve sivil platformlar arası daha iyi ilişkileri geliştirmekteyiz. Siyasetçilerimizle, derneklerimizle, eğitim ve bilim temsilcilerimizle yarattığımız tüm değerlerimizle kucaklaşıp tek çatı altında bir bütün olarak hareket ve geleceğimizi inşa etmeyi hedef koymuşuzdur. Bu bir varoluş felsefesidir. Bu felsefe temelinde: Bir ve beraber olmak, değerlere sahip çıkmak, mücadele ruhunu yüksek tutmak, dayanışma ve ortak hareket etmek anlayışı yatmaktadır. “

Bu değerleri yaşatmak için 23 Nisan kutlamalarının iyi bir fırsatı teşkil ettiğini söyleyen Mahir Yağcılar, birlik-beraberlik meşalesini geleceklere taşıma çağrısında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, iki bayramın birlik-beraberlik içinde uzun yıllar kutlanması dilekleriyle konuşmasına başladı. 23 Nisan tarihinin ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tarihi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan etmesinden konuşan Ozan, Türkiye-Kosova dostluk köprüsünü oluşturan Kosova Türklerinin de bu tarihi Milli Bayram olarak 2009 yılında kabul etmesi ve geleneksel olarak kutlamasını anlamlı bulduğunu vurguladı.

Birkaç gündür süren kutlamaların özetini kısaca yapan Büyükelçi Ozan, gerçekleşen etkinlik ve görüşmelerde önemli mesajların verildiğini belirtti.

Türkiye’de Çanakkale Savaşı’nın 100. Kutlamalarına da değinen Büyükelçi Ozan, buradan geleceğin barış ve sevgiyle kurulacağı mesajları verileceğini belirtti. Türkiye Cumhurbaşkanı daveti üzere, Kosova’dan dahil, 90’a yakın ülkeden devlet adamının bu toplantıya katılacağını bildiren Songül Ozan, “Savaştan doğan barışı anlatacaklar” dedi. Çanakkale’de şehit düşen Anzak askerlerin düşman tarafında savaşmasına rağmen şehit olarak anılmasının barış mesajı olduğunu belirten Büyükelçi Ozan, Kosova ve Sırbistan’ın da normalleşmesi süreci içinde olduğuna işaret ederek “artık barışı yaşamak zamanıdır” dedi.

Selamlama konuşmalarından sonra “Gerçek” ve “Doğru Yol” dernekleri üyeleri 2 saatten çok süren konserde seyircilere sanat ve eğlence dolu bir gece yaşattı. /Kosovahaber