Ana Sayfa 2015 Bakan Mahir YAĞCILAR’ın 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Konuşma Metni

Bakan Mahir YAĞCILAR’ın 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Konuşma Metni

1027
0

Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Sayın İsa Mustafa
Sayın T.C. Dışişleri Bakan yardımcısı Naci Koru
Sayın Arnavutluk devlet bakanı Milena Harito
Sayın Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Milletvekilleri
Sayın Büyükelçiler, misafirler, hanımefendi ve beyefendiler

Saygı değer halkım,

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı bu yıl 19-26 Nisan 2015 tarihleri arasında Kosova geneline yaydığımız geniş yelpazeli etkinliklerimiz çerçevesinde kültür, sanat, tarih, edebiyat, gençlik, spor gibi toplumun ilgisine yönelik değişik alanlarda faaliyetler icra etmeye çalıştık. Faaliyetlerimizi Prizren, Priştine, Mamuşa, Gilan, Mitroviça, Vıçıtrn ve Yanova’ya yayarak, Türk Toplumunun yaşadığı her şehirde halkımıza bayram heyecanını yaşatmaya özen gösterdik.

Bu yılki Milli Bayramımızı Türk Sivil Toplum Kuruluşlarına adadığımız ve bütün etkinliklerimizi onlarla koordinasyon içinde yürütme çabası içinde bulunduk. “Sen de katıl” parolasıyla herkesi kutlamalara davet ederek, toplumsal birlik ver beraberliğe hizmet etmeye çalıştık. Çağrımıza kulak vererek etkinliklerimizi aralıksız takip eden ve bizlere manevi destek veren bütün halkımıza huzurlarınızda teşekkür ediyor ve onlar için hepinizden koca bir alkış istiyorum…

Bu zengin faaliyetlerin yapılmasında destek sunan kurum, kuruluşlara da sizlerin huzurlarınızda bir daha teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle Kosova Hükümetine ve sayın Başbakan İsa Mustafa ve başbakan yardımcısı sayın Hashim Thaçi’ye, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına, TİKA Priştine Ofisine, Türk Temsil Heyeti Başkanlığı’na, Kosova Demokratik Türk Partisine, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği’ne, Yunus Emre Enstitüsüne ve Prizren Belediyesine teşekkür ediyoruz.
Bu geceki konuşmamda ağırlıklı olarak bir haftalık zaman diliminde yapmış olduğumuz faaliyetlerimiz ve bu faaliyetleri yapmamızın altında yatan nedenlerden kısaca bahsetmek istiyorum.
Milli Bayramımızın açılışını bu yıl ilk defa düzenlediğimiz “23 Nisan” Bisiklet turu ile başlattık. Amacımız; bisiklet kullanımını teşvik etmek ve sağlıklı yaşam konusunda farkındalık yaratmaktır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Milli Bayramımız çerçevesinde Kosova literatürüne değerli 4 eseri kazandırmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl Raif Vırmiça’nın örf, adet ve gelenekler kitabını, Dr. Enis Kervan’ın Yanova Türkleri araştırma, Dr. Taner Güçlütürk’ün “Yeni Yol Arkadaşları” şiir seçkisi, yazar Osman Baymak’ın “Evliya Çelebi Balkanlarda” araştırma kitabının yanı sıra Türk Sanatçılar Derneğinin “Çağdaş Kosova Ressamlarının Kataloğunu sizlere kazandırmanın mutluluğunu içindeyiz.

Etkinliklerimizin bayram havasında geçmesine sağlayan Türk Kültür Sanat Derneklerimizden iki güzide çınarımız Doğru Yol ve Gerçek Derneklerimizin Priştine ve Prizren’de düzenledikleri ortak 23 Nisan konserleri bayramımıza renk kattıkları gibi Kosova Türk toplumun bir araya getirmesine de vesile olmuşlardır. Bunu yanı sıra Mamuşa ve Gilan Konserlerinin düzenlenmesinde destek sunan Filizler Türk Kültür Sanat Derneği ve Türk Dernekler Korosu da olmuştur. Bu akşam da Balkan Musikisi derneğimiz olacaktır.

Etkinliklerimiz çerçevesinde 2 değerli sergiye de ev sahipliğini yapmanın mutluluğunu paylaşıyoruz. Bunlardan biri Türk Sanatçılar Derneğinin organizasyonunda “Çağdaş Kosova Türk Ressamları’’ Karma sergisiyle Kosovalı ve Kosova dışında yaşayan Kosova doğumlu sanatçıları Prizren ve Priştine’de ortak bir sergide bir araya getirdik. Bununla resim sanatının bir daha sınır tanımadığını göstermiş olduk. Bu serginin yanı sıra engelli arkadaşlarımızın özverili çalışmalarını da “Engelsiz Hayat” resim sergisi çerçevesinde sergileme fırsatını yakaladık. Bu çalışmayla engellerin sanata katılabileceklerini da göstermiş olduk.

Kutlamalar çerçevesinde bu yıl ilk defa toplumu ilgilendiren konularda yuvarlak masa toplantıları tertipleyerek, toplumun var olan sorunlarını tespit etmeye çalıştık. Gençlerin sorunlarını tartıştık, sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını ve sorunlarını masaya yatırdık, Kosova’da Türkçe basın ve yayının durumunu ele alarak, bundan sonra da “neler yapılması gerektiği” konusunda fikirler ortaya attık. Bu toplantılar sonucunda da önümüzdeki yıllarda toplum olarak hangi adımlar atılması gerektiği konusunda bir ön çalışmaya sahip olduk.

Etkinlikler çerçevesinde eğitimi de ele aldık. Öğretmenlerimize yönelik sınıfta iletişimle ilgili bir konferans tertipleyerek, onların deneyimlerine katkı sunmaya çalıştık. Bunu takiben eğitimdeki sorunları da tartışarak, ilerideki süreçte bununla ilgili bir yol haritası belirledik.

Bir haftalık etkinlikler sürecinde Mitroviça ve Prizren’de sağlıklı yaşam panelleri düzenleyerek, halkımızı bu konularda bilinçlendirmeye çalıştık. Bu faaliyetler başta Sağlıkçılar Derneği ve bilim adamlarımız Dr. Adem Gırbolari ve Dr. Gülcan Hasani tarafınca gerçekleştirildi.

Ekonomi ve istihdamı unutmayarak, ESNAF Derneği ile birlikte Prizren’de Yerli Üreticiler Fuarını tertipleyerek, yerel üretimin kullanımına dikkat çekmeye çalıştık. Bunu takiben Isparta Üniversitesi öğretim görevlilerinin katılımıyla “Küçük İşletmelerin Sürdürülebilirliği” konulu bir panele de ev sahipliği yaptık. Küçük işletmelerin ekonomik kalkınmada önemin altını çizmeye çalıştığımız bu etkinliğimizle yerel esnafımıza katkı sunmaya çalıştık.

Bu yıl spor faaliyetlerimiz çerçevesinde Birinci 23 Nisan Futbol turnuvasını başlatmamızdaki temel amacımız milli bayram çerçevesinde bütün sivil toplum kuruluşlarını bir spor aktivitesi adı altında bir araya getirerek, birliğimizi güçlendirmektir. Turnuva Öğretmenler, Sağlıkçılar, Türkiye Mezunlar, Esnaf, Genç Birlik, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray derneklerinin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’deki 23 Nisan çocuk bayramı da milli bayram çerçevesinde Prizren, Priştine, Mamuşa, Gilan ve Mitorviça çocuklarını mecliste ağırlayarak, devlet mekanizmaları hakkında bilgilendirdik. Meclis Başkanı Kadri Veseli’yle tanışma fırsatı yakalayan çocuklarımıza Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde Yunus Emre Enstitüsünde de ağırlama ve bir araya gelme mutluluğunu yaşadık. Prizren’de kortej yürüyüşünü çocuklarımızla gerçekleştirerek, onların arkadaşlarına yönelik yapmış oldukları konseri de heyecanla izleme ve ayakta alkışlama fırsatını hep beraber yaşadık.

Bu yıl ilk defa Milli Bayramımız nedeniyle Başbakanlık Topluluklar Ofisi organizasyonuyla Başbakan İsa Mustafa önderliğinde kabine üyeleri ve Kosova Türk kanat önderlerinin katılımıyla “Kosova’da Türk Topluluğu”nun sorunlarını ve geleceğini tartışma fırsatını yakaladık. Diğer taraftan Milli Bayramımızda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yardımcısı Naci Koru ile de Türkiye’nin Kosova Politikaları konulu panelde buluştuk. Bakan Yardımcımız ve değerli Prof. Dr. Birgül Demirtaş’tan Türkiye’nin Kosova politikasını dinlemenin mutluluğunu yaşadıktan sonra Kosova’daki Türk Toplumunun anavatanımız Türkiye’den beklentilerimizi dile getirme fırsatını yakaladık.

Etkinliklerimizde gençlerimizi ihmal etmeyerek, sevilen “Gece Yolcular” gurubunun Prizren’de sahne almasına ön ayak olarak, gençlere unutulmaz bir konseri sunmanın mutluluğunu yaşadık.

Bu gece de 23 Nisan Kosova Türkleri resepsiyonuyla 19 Nisandan başlayan Kosova Türk Topluluğu haftası havasındaki kutlamalarımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Kosova Türkleri için bu büyük önem arz eden kutlamaların tertipleme kurulu başkanlığını yürütmenin de verdiği gururu sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duymaktayım.
Bir daha buradan Kosova Türkleri Milli Bayramımızı kutlamak istiyorum. Bayramlar, birlik ve beraberliğin simgesidir. Biz de toplum olarak birlik ve beraberliğimizi koruyarak, toplumumuzu ilgilendiren konularda birlik ve beraberlik içinde mücadelemizi sürdürmemiz gerekmektedir. Birlikten kuvvet doğar ilkesini benimseyerek, bu doğrultuda hareket ederek, toplumumuzu hak ettiği noktaya ulaştırmamız gerekmektedir. Sen de katıl davetimizi bir daha buradan tekrarlayarak, 23 Nisan Kosova Türkleri bayramımız hepimizin bayramı olduğunu hatırlatarak, gelin bu çatı altında birlik ve beraberliğimizi geleceğe taşıyalım.
Bu vesileyle gençlerimize ve geleceğe miras olarak bırakacağımız 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramınızı kutlar, birliğimizin daim olmasını yüce Mevla’dan niyaz eder, emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, derneklere, sanatçılara, yazarlara, emeği geçen herkese teşekkür eder, hepinize davetimize icab ettiğinizden dolayı en içten saygılarımı sunarım.