Ana Sayfa 2015 “Yeni Yol Arkadaşları” Seçkisi Yayımlandı

“Yeni Yol Arkadaşları” Seçkisi Yayımlandı

1108
0

Dr. Taner Güçlütürk’ün hazırladığı “Yeni Yol Arkadaşları” adlı Kosova’nın yazında, görselde, müzikte genç sanatkâr ve yetenekleri seçkisi yayımlandı.

Eserde, şiir, anı, öykü ve denemeleriyle Arife HASKUKA, Attila BEKSAÇ, Beni KİZOLLİ, Canan ÖZER, Cansu TOP, Edin KUDE, Elif KOTLE, Fatime DADİHAK, Gelengül (Alişani) TORBANİ, Lütfiye MAZREKU, Melike KANTARCİ, Merve BOZA, Nadide BIRVENİK, Naki MUSTAFİ, Ömer AGALAR, Onur CANHAS, Sevil Liman KAZAZ, Sonay BUŞ, Sümeray CENOLARİ, Türkan BAŞA, Yüksel (Pomak) OKÇABOL ve Ziyaver METHİU yer alıyor.

Seçkide, görsel çalışmalarıyla profesyonel fotoğraf sanatçıları Edis POTORİ ve Barış KARAMUÇO yanı sıra müzik performanslarıyla uluslararası çapta başarılar kaydeden genç profesyonel piyanistlerimiz Malik HALÇE ve Mennan BËRVENIKU’nun özgeçmişlerine ve çalışmalarına yer veriliyor.

Takdim yazısı kitabın yayımlanmasında katkıları geçen 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutalamaları Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar’a, önsöz yazısı ve kapak resmi Zeynel Beksaç’a, uzmansal değerlendirme yazısı Dr. Taner Güçlütürk’e ait. Değerlendirme kurulunda Fidan Brina JILTA ve Semra TÜFEKÇİ yer alıyor. Eserin dil redaktörlüğü Yüksel Pomak OKÇABOL’a, mizanpaj ile kitap kapak tasarımı “FABRİKA Production” ve Fatih Kovaç’a ait.

Eserde yer alan genç sanatkâr ve yeteneklerin, Kosova’da Türk edebi yaratıcılığı ve sanatlarına yeni genç bir kuşağı daha kazandıracağını muştulamaktadır.

Eser, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutlamaları çerçevesinde görkemli bir törenle tanıtılacak.

Kitabı hazırlayan Dr. Taner Güçlütürk, yaptığı açıklamada, “Bu eserle amacımız bilhassa 2010 yılından sonra kültür ve sanatımızın değişik dallarında sivrilen ve isimlerini başarılarıyla uluslar arası çapta duyuran, değişik ödüller kazanan genç yetenek ve sanatkârlarımıza sahip çıkmak, çalışmalarını tanıtmak, onları teşvik ederek genç bir kuşağı daha kültür-sanat dünyamıza kazandırmaktı. Bu seçkiyle onların eserlerinden en güzel örnekleri derlemeye çalıştık. Aynı zamanda bir antoloji niteliğindeki bu seçkide yer alan yetenek ve sanatçılarımız, yeni bir dönemin simaları oldukları için esere de “Yeni Yol Arkadaşları” dedik. Öyle ki kardelenler gibi baharı muştulayan bu güzel ve nitelikli gelişmeler, yeni yol arkadaşlarının sanat uğraşılarını sürdürdükleri, gelecek nesillere destek sundukları ve birbirlerine sahip çıktıkları takdirde, özgün sanatlarımızın her defasında Anka kuşu gibi kendi küllerinden doğmasına yeterli olacaktır” dedi.

Bununla birlikte beşinci eserine imza atan Güçlütürk’ün daha önce Yeton Kelmendi’nin “Nasıl Sevmeli” adlı şiir kitabının Türkçe çevirisi 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde, “Dilime Yaslar Yakışmaz” adlı şiir kitabı 2014 yılında İstanbul’da, “Kosova’da Türk Edebi Yaratıcılığı (1951-2001)” adlı doktora tezi kitap olarak 2014 yılında Prizren’de ve “Kosova Şairleri Güldestesi” adlı antoloji çalışması 2015 yılında Ankara’da yayımlandı.