Ana Sayfa 2015 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutlamaları Resepsiyonla Sona Erdi

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutlamaları Resepsiyonla Sona Erdi

982
0

“23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” Resepsiyonu ile 19 Nisan tarihinde başlayan kutlamalar sona erdi.

23 Nisan Resepsiyonu Kosova ve Türkiye Milli marşlarının okunmasıyla başladı.

“23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” kutlamaları ve Kosovalı Türkler için önemi, hazırlanan kısa bir belgesel ile anlatıldı. 2009 yılından kutlanmaya başlayan bu bayramın Türkiye’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile birlikte çifte bayram olarak kutlandığına işaret edilirken, bu yılki kutlamalardan da genişçe bilgi verildi.

Hazır bulunanlara katılımları için teşekkür eden Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, hazırladığı konuşmayı belgeselden sonra tekrarlanmamak gerekçesiyle okumaktan vazgeçti. Hazır bulunanların 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını kutlayan Mahir Yağcılar, kutlamalara destek olanlara teşekkürlerini ifade etti.

Bulgaristan Milletvekili Şaban Ali Ahmet, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan ve Bulgaristan Türkleri adına 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını kutladı.
Balkanlarda yaşayan Türklerin her zaman barışçı ve yapıcı rol oynadıklarını vurgulayan Şaban Ali Ahmet, mücadelelerini din, dil ve kültürlerinin korunmasına verdiklerini belirtti. Milletvekili Şaban Ali Ahmet, konuşmasında Kosova’nın en kısa zamanda Avrupa Birliği’ne kabul edilmesini de diledi.

Arnavutluk Kamu Yönetimi Bakanı Milena Harito, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile bir iş ziyareti için Kosova’ya geldiğini bu kutlamaya da fırsattan yararlanarak katılmak arzusunu gösterdiğini belirtti. Kosova Türklerinin bu kutlamasına katılmaktan mutlu olduğunu söyleyen Harito, Balkanlarda tüm halkların birlikte uyum içinde yaşaması gerektiğine işaret etti.

“Kosova, Türkiye’nin çok yakın ilişkileri içerisinde olduğu kardeş bir ülkedir” diyen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Türkiye’nin Kosova’yı bağımsızlık öncesi ve sonrasında da her yanlı desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini bildirdi. İki ülke arasında her yanlı ilişkilerin artarak devam edeceğini belirtti. Prizren asılı olduğunu bir kez daha vurgulayan Koru, Prizrenli olmaktan gurur duyduğunu da vurguladı. Naci Koru, Prizren’de en yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğun açılacağını belirtti.

Başbakan İsa Mustafa, Kosova Türklerine bayramlarını kutladı. Kosovalı Türklerle birlikte bu bayramı bütün Kosova’nın da kutladığına işaret eden İsa Mustafa, birlikte fedakarlıklarda bulunarak devletin yapılanması ve demokratik bir toplum için beraberce çalışıldığına işaret etti. Hedefin Avrupa Birliği veNATO üyeliği olduğunu belirten İsa Mustafa, Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlığı ve tanınmasında önemli rol oynadığını belirtti. Kosovalı Türk Toplumunun Kosova’nın yapılanmasında katkısını olumlu değerlendiren İsa Mustafa, hükümet olarak Türk Toplumuna ve diğer topluluklara desteğin devam edeceğini vurguladı.

Selamlama konuşmalarından sonra Balkan Türk Müziği Derneği konser verdi.

“23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” Resepsiyonu Kosova’nın genelinden gelen davetlilere birbirleriyle görüşme fırsatı da oldu.

Resepsiyona Devlet Bakanı Rasim Demiri, T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, KDTP milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Milletvekili Saliha Emin, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Ömer Faruk Demircioğlu, Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja, İpek Belediye Başkanı Gazmend Muhaxheri, Prizren İslam Birliği Başkanı Lutfi Ballëk ve çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.