Ana Sayfa 2023 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı, Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı, Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

416
0

Dün akşam 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle, Genel Başkanımız ve Bölgesel Kalkınma Bakanımız Fikrim Damka himayesinde, Partimiz ve Kosova Türk Dernekler Birliği tarafından 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyonu düzenlendi.

Resepsiyona, Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Albin Kurti , Başbakan Yardımcısı Emilija Redžepi , T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay , K.C. Savunma Bakanı Armend Mehaj , K.C. Geri Dönüş ve Topluluklar Bakanı Nenad Rasic , VV Parlamento Grup şefi ve Alternativa Parti Başkanı Mimoza Kusari , Bakan Yardımcıları Agon Dobruna, Almir Veliji, Süleyman Elshani, Milletvekilleri Erxhan Galushi , Visar Korenica , T.C. Priştine Büyükelçisi Sayın Sabri Tunç Angılı, T.C. Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Milletvekilimiz ve Multietnik Parlamento Grup Başkanı Enis KERVAN, Kuzey Makedonya TDP Genel Başkanı ve Milletvekili Dr. Beycan İlyas , K.C. Cumhurbaşkanı Danışmanları Donika Kadaj Bujupi ve Rejhan Vraniqi, Başbakan Danışmanı Elizabeth Gowing, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Prizren Belediye Başkanı Shaqir Totaj, yurt dışından gelen misafirler, kurum ve kuruluş temsilcileri, Türk Dernekler Birliği Başkanı, dernek başkanları, Kosova’nın tüm şehirlerinden davetliler ve halkımız katılım sağladı.

Genel Başkanımız:
“Sevgili misafirler,
Ramazan Bayramına denk gelen ve geleneksel bayramlaşma ile birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile de birleşen, “Tarihin bir parçası, bir mücadelenin eseri, bu topraklarda varlığımızın nişanesi olan “23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını,” burada hep birlikte, bu kalabalık ortamda kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Toplumların temsiliyetlerinde, gücünde, üretme azminde, var olan mücadelesinde en önemli etkenlerden biriside sahip olduğu “nüfus sayısıdır”. Önümüzdeki dönemde, toplum olarak vereceğimiz en önemli sınav da, Nüfus sayımı olacaktır. Değerlerimize sahip çıkmak, geleceğimize umutla bakabilmek adına yapacağımız tüm çalışmalarda hepimize ciddi sorumluluklar düşüyor.

Anavatanımız’da Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem dolayısıyla ülkemizde dayanışma ve yardımsever kampanyalarımız ile seferber olan halkımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Birlikte olunca neleri başarabileceğimizi, sesimizin ne kadar gür çıkabileceğini bir kez daha kanıtladık. Belki sayımız çok büyük değil ama verdiğimiz mücadele ve sürdürdüğümüz dava çok büyük yankı yaratabiliyor.
Bugün yaralarımızı sararak daha buruk kutladığımız bu bayramları seneye çok daha coşkulu kutlamamızı diliyorum. “ ifadelerine yer verdi.

Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Albin Kurti konuşmasında: “Kosova’daki Türk toplumu, modern tarihimizde önemli bir rol oynamıştır. Cumhuriyetimizin kurumlarında, Türk toplum temsilcileriyle bir arada daha iyi bir Kosova ve daha yüksek refah için katkıda bulunuyoruz. Kosova’daki Türk toplumu ve Türkiye’deki Arnavut toplumu, iki ülke arasında güçlü bir köprüdür.

Başbakanlık bünyesinde Başbakanlık Topluluklar Ofisi ile birlikte aranızda olmaktan memnuniyet duyuyorum. Dayanışma içerisinde ortak başarıları birlikte kutlamayı umuyor, Kosova Türkleri Milli Bayramı ve Ramazan Bayramınızı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal BOZAY ise “Bağımsızlığının üzerinden henüz 15 yıl geçmesine rağmen Kosova, Balkanlar’ın kalbinde sağlam bir demokrasi ve büyüyen bir ekonomi olarak ortaya çıktı. Çok dilli ve kültürlü Kosova demokrasisinin daha da güçlenmesinde Türk toplumunun önemli rol oynamaya devam edeceğine inanıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye, her zaman Kosova’da istikrar, refah, barış ve kardeşliğe katkı sağlamaya devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

Resepsiyon Kuarteti Pentagram tarafından icra edilen enstrümental Türk Sanat müziği ve kokteyl ile devam etti.
#23NisanKTMB