Ana Sayfa 2015 Kültür Derneklerimizden Muhteşem Konser

Kültür Derneklerimizden Muhteşem Konser

896
0

23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramı vesilesiyle dün akşam Priştine’de iki köklü derneğimiz olan “Gerçek” ve “Doğru Yol” Kültür Sanat ve Spor Derneklerinin ortaklaşa konseri düzenlendi. Yoğun seyirci katılımının olduğu konserde derneklerimiz sanatçılarıyla birlikte adeta bir müzik ziyafeti verdi.

Konserde, Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, milletvekilleri Müfera Şinik ve Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliğini temsilen Servet Akan, TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanlığı temsilcileri, Türk Polis Kontenjanı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Yardımcısı Fırat Purtaş, Prizren Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Levent Buş, Priştine Belediye Meclis üyesi Cüneyt Ustaibo ile Kosova ve Türkiye kurum ile kuruluşları temsilcileri hazır bulundu.

Uzun bir aradan sonra Priştine’nin “Gerçek” ve Prizren’in “Doğru Yol” Derneklerinin sunduğu konser seyirciler tarfından büyük beğeniyle izlendi.

Konserden önce davetlileri selamlayan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar, iki köklü ve en büyük derneklerimizin Kosova Türklerinin bayramında düzenlediği bu ortak konserini birlik ve beraberliğimizin gücü tablosu oluşturduğunu söyledi.

Böyle bir etkinliğin ortaklaşa yapılmasının son derece mutlu ettiğini belirten Yağcılar, bu kutlamanın amacının varlığımızı, sanatımız, kültürümüz ve edebiyatla kanıtlamak, tek sözle sesimizi duyurmak olduğunu vurguladı. “Biz burada varız, biz örgütlü bir toplumuz” mesajının tarihe düşmesini arzuladıklarını söyleyen Mahir Yağcılar, sanat, kültür, edebiyat ve siyaset ile geleceğe doğru ilerlendiğini ifade etti.

Konserde hazır bulunan TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Ümitlü de “Kosova Türklerinin ortak tarihi kültürel mirasımızın çok kıymetli temsilcilerinin iki ülke arasında köprüleri teşkil ettiğini belirterek, “Kosova Türklerinin kimliğinin, kültürünün korunmasının çok kıymetli olduğun , bunun sadece Kosova Türkleri için değil Kosova Cumhuriyeti için de çok kıymetli bir iş olduğunu belirtti.

“Gerçek” Derneği Başkanı Gülşen Bölükbaşı da bu topraklarda asırladır Türk kültürünün geliştiğini ve bu kültürün korunması için önemli gayretlerin sarf edildiğini belirterek, geçmişte yaşanan sıkıntılara rağmen şimdi bu kültürün Kosova ile Türkiye’nin katkılarıyla daha ileriye taşınacağı ümidini dile getirdi. Bölükbaşı, iki derneğin sahne almasının heyecan verici bir gelişme olduğunu da vurguladı.

“Gerçek” derneğinin kurucularından ve eski başkanlarından 80 yaşındaki Şükrü Zeynullah da alkışlar eşliğinde sahnedeki kürsüye çıkarak, bir toplumun geçmişini, tarihini, kültürünü ayakta tutan kültür sanat derneklerinin önemine işaret ederek, derneklerin Türklüğün yukarılara taşınmasında çok önemli rol oynadığını belirtti.

Selamlama konuşmalarından sonra Prizren’in “ Doğru Yol” Derneği ve Priştine’nin “ Gerçek” Derneği orkestraları ile ses sanatçıları sahne aldı. İki saat süren konserde sanatçılar icra ettikleri şarkılarla seyirciyi coşturdu ve eğlenceli dakikalar yaşattı.

Kaynak: Kosovahaber.net