Ana Sayfa 2015 Kosovalı Türk Ressamlarının Karma Sergisine Yoğun İlgi

Kosovalı Türk Ressamlarının Karma Sergisine Yoğun İlgi

813
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları kapsamında Kosovalı Türk ressamlarının karma sergisi açıldı.

Priştine Ulusal Tiyatro lobisinde açılan “Çağdaş Kosova Türk Ressamları “ adlı karma resim sergisine ilgi yoğundu.

Priştineli sanat severler yanı sıra açılış törenine Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, milletvekilleri Müfera Şinik ile Fikrim Damka, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Priştine Belediye Meclis üyesi Cüneyt Ustaibo ve diğer ilgililer katıldı.

Serginin Açılışında konuşan Prizrenli ressam Ethem baymak, Kosova’da yaşayan Türk ressamlarının uzun yıllar bir araya gelemediklerini, 23 Nisan Kosova Türk Milli bayramı vesilesiyle ressamlarının karma sergide buluşmasından büyük nmutluluk duyduklarını ifade etti. Resim katalogunda Kosovalı Türk ressamlarının çalışmalarına yer verdiklerini kaydeden Baymak, “umudum, Kosovalı Türk ressamların sadece Prizren ve Priştine’de değil, balkan ülkelelrinde karma sergi açmaktır dedi”

23 Nisaan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı sıfatıyla söz alan Mahir Yağcılar da, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’na yönelik kutlamalar çerçvesinde Kosovalı Türk ressamlarının bir araye gelerek, en güzel tablolarının sergilemelerinin çok büyük bir önem taşıdığını belirtti. Bir hafta boyunca farklı etiniliklerin tertipleneceğini anımsatan Yağcılar, “etkinliklerin birlik ve beraberliğimizi, bireysel ilk sırada da toplumsal özgüvenimizi güçlendirmektedir” ifadesini kullandı.

Sergide, Ethem Baymak, Reşit İsmet, İsmet Bölükemini, Davut Hamolar, Şefket Buçinca ve Onat Baymak’ın tabloları sergilendi. Sergi çerçevesinde tabloları sergilenen ressamlar olduğu gibi yurt dışında yaşayan Kosovalı Türk ressamlardan tabloları teşhir edilen Fevzi Tüfekçi, Kıymet Geçkan, Pesent Doğan, Veli Şahin, Yusuf Nuş, Gültekin Serbest’in da yer aldığı katalog da hazırlandı.

Kaynak: Kosovaport.com