Ana Sayfa 2015 “Yanova Türkleri” Kitabı Tarihe Katkı

“Yanova Türkleri” Kitabı Tarihe Katkı

1185
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde yayınlanan Dr. Enis Kervan’ın “Yanova Türkleri” başlıklı kitabı Yanova’da dün (19.04.2015) tanıtıldı.

Kitap tanıtımını gerçekleştiren Dr. Ethem Baymak, geniş kapsamlı bu eserin Yanova Türklerinin tarihini, gelenek ve göreneklerini en iyi şekilde tanıttığına ve ölümsüzleştirdiğine dikkati çekti.

Baymak kitap tanıtımın devamında şöyle konuştu:
“Dr. Enis Kervan’ın bu anlamlı eseri, nadir rastlayabileceğimiz kapsamlı ve titizlikle işlenmiş çok değerli bir çalışmadır. Kapağında gördüğümüz düğüm ve Yanova’nın bir pencereden çekilmiş fotoğrafı, artık düğümlerin çözüldüğünü, unutulan diyarların kalmayacağı mesajını vermektedir. İkinci önemli bir husus Dr. Enis Kervan’ın kitabı hazırlarken hem Osmanlı arşivinden yararlanması hem de aynı anda Vatikan arşivinden yararlanmış olmasıdır. Kervan, Yanova Türklerini harmanlarken sadece halk edebiyatına değil Yanova tarihine, kültürel mirasına, folkloruna ve bir toplum için Kosovalı Türkler için çok önemli olan Yanova Türk Ağzı özelliklerine geniş yer vermiş.”

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar kitap tanıtımında 23 Nisan’ın önemine vurgu yaparken milli bayram çerçevesinde kitapların gün yüzüne çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kitabın önemini Yağcılar şöyle belirtti:
” Siyasetçi, hoca, dava arkadaşımız Dr. Enis Kervan’ın bu anlamlı çalışması Yanova Türklerini her yönüyle dünyaya tanıtmak için çok önemli bir eserdir. Bir söz vardır: Kimileri tarih yapar, kimileri tarih yazar. Edebiyat, folklor, kültürel miras, tarih, dil özellikleri, siyasi yapılaşma ve sosyo-kültürel yapı ile Yanova Türklerini kapsayan bu eser bu için Dr. Enis Kervan’a teşekkür eder başarılı çalışmalarının devamını dilerim.”

” Yanovalı Türkler adına bizleri dünyaya tanıttığı, ölümsüzleştirdiği için çok değerli arkadaşımız Enis Kervan’a teşekkürü borç biliyoruz” diyen Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Yanova Şube Başkanı İskender Bikliç , bu çalışmayı “gurur verici” olarak değerlendirdi.

Kitap müellifi Dr.Enis Kervan konuşmasına Yanova’ya ilk gelişiyle ilgili hatıralarıyla başlamayı uygun gördü:
“İlk karşılaşmadaki ‘bizleri unuttunuz’ sitemini hiçbir zaman unutmayacağım. Ardından yılarca yürüttüğümüz ortak çalışmalar geldi ve Yanovalı Türk kardeşlerimizle bugün onları Türk Dünyasına tanıtacak bu kitabı tanıtmak mutluluğuna eriştik. Tanıtım vesilesiyle de bir araya gelmek, farklı bir sevinçle Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle buluşmak, hep birlikte çok yolları aştığımızın bir göstergesidir.”

Kitap tanıtımına KDTP milletvekilleri Müfera Şinik, Fikrim Damka, Kosova Türk Temsil Heyeti Temsilcileri, Merkez Seçim Komisyonu Üyesi Ercan Şpat yanı sıra çok sayıda edebiyat sever katıldı.

Kaynak: Kosovahaber.net