Ana Sayfa 2015 Raif Vırmiça’nın 2 Kitabı Tanıtıldı

Raif Vırmiça’nın 2 Kitabı Tanıtıldı

1073
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde Araştırmacı – Yazar Raif Vırmiça’nın yayımlanan iki kitabı Priştine’den sonra dün (25.04.2015) Prizren’de de tanıtıldı.

Prizren Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılan “Örf, Adet Gelenek ve Görenekler” ve “Kosova -Prizren’de Zanaatçılık, Yok Olan Zanaatlar, Unutulan Eşyalar” kitaplarının tanıtımı Raif Vırmiça’nın biyografisinin okunmasıyla başladı.

Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, TİKA tarafından basılan kitaplar hakkında kısaca konuştu. Raif Vırmiça’nın büyük bir ölçüde unutulmuşluğa gömülen örf adet, gelenek ve göreneklerimizi, yok olan zanaatları ve unutulan eşyaları tarihe mal ettiğini belirten Yağcılar, Vırmiça’yı kutlarken başarılı çalışmalarının devamını diledi. Yağcılar, milli bayram çerçevesinde değerli eserleri literatüre kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederken bu tür çalışmaların ilerleyen zamanlarda da destekleme sözü verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, kitapları “muazzam bir çalışma ve önemli eser” olarak değerlendirdi. Kosova’nın uzun bir dönem yalnız kaldığına işaret eden Koru, Türkiye’nin kurumlarıyla burada yok olmaya yüz tutan eserlerin, örf, adet ve geleneklerin yaşatılması ve kayıt altına alınmasına destek olduğunu ve ileride de olmaya devam edeceğini vurguladı.

Selamlama konuşmalarından sonra her iki kitabın tanıtımını müellif Raif Vırmiça gerçekleştirdi.
Örf, adet, gelenek ve göreneklerimizin korunması veya unutulmaktan kurtarmak için kayıt altına alınmasının önemine işaret ederken. Kitabın kaynak nitelikte olduğunu belirten Vırmiça, kitapta 414 fotoğrafa da yer verilerek Kosova’da geniş kapsamlı bir şekilde bu ilk çalışmayı teşkil ettiğini vurguladı.

“Kosova -Prizren’de Zanaatçılık, Yok Olan Zanaatlar, Unutulan Eşyalar” kitabından da kısaca konuşan Raif Vırmiça, Kosova’da zengin zanaatçılık geleneğinin teknolojinin gelişmesiyle unutulduğuna dikkati çekti. Bu zanaatları incelemenin zor ve meşekatli bir iş olduğunu belirten Vırmiça, yaptığı çalışmalarının özellikle Prizren için önemine vurgu yaptı.

Tanıtım toplantısında KDTP milletvekilleri Müferra Şinik, Fikrim Damka, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Ömer Faruk Demircioğlu, Bulgaristan Milletvekilleri ile çok sayıda sanat ve edebiyat sever katıldı.