Ana Sayfa 2016 “Balkanlar’dan Göç ve Kosova Türkleri” Masaya Yatırıldı

“Balkanlar’dan Göç ve Kosova Türkleri” Masaya Yatırıldı

1071
0

Kutlamalara bugün Balkanlar’dan Göç ve Kosova Türkleri paneliyle devam edildi. Türkiye’den akademisyen ve bilim adamlarının hazır bulunduğu panelde göç ve göçün etkileri, göç akımları, göçün Türkiye’ye yansıması ve göç izlenimleri gibi konular masaya yatırıldı.

Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar yaptığı açılış konuşmasında Kosova Türkleri ve Göç’ün Balkanlardaki etkisine vurgu yaparken, bu tür konferans ve panellerin düzenlenmesinin öneminin altını çizdi.

Prizrenli ünlü işadamı Ali Şen panelde yaptığı konuşmasında bir genç olarak Kosova’dan Türkiye’ye göç etme sürecini ve bu süreçte ailecek yaşadıkları anıları katılanlarla paylaştı.

Panelde ayrıca İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Neriman Hacısalihoğlu, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Yüksel Hoş, 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mucize Ünlü, Prizrenliler Derneği temsilcisi Nezih Liman, Akademisyen Prof. Dr. Nimetullah Hafız, Hukukçu Ertan Simitçi göçle ilgili birer tebliğ sunmuşlardır.

Panele Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, Milletvekili Müfera Şinik, Prizrenliler Derneği Başkanı Gülen Türker’in yanı sıra Türkiye’den akademisyenler, dernek başkan ve temsilcileri, belediye temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katılım göstermiştir.

“Balkanlar’dan Göç ve Kosova Türkleri” Masaya Yatırıldı