Ana Sayfa 2015 Çağdaş Kosova Türk Ressamları Segisi Açıldı

Çağdaş Kosova Türk Ressamları Segisi Açıldı

957
0

Çağdaş Kosova Türk Ressamları katalog tanıtımı ve Kosovalı Türk Ressamlarının karma resim sergisi dün (25.04.2015) Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde açıldı.

Kalabalık sanatsever katılımıyla gerçekleşen sergide 13 ressamımızın 30 kadar eseri sergilendi.

Sergi açılışında konuşan ressamımız Ethem Baymak, bayramların sevgi ve sevinci getirdiğini söylerken ressamlarımızın da birlikte bir sergi açtığı ve bir kataloga sahip olduğu için mutlu olduklarını vurguladı. Bu serginin Priştine’de sergilendikten sonra Prizren’de de sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu belirten Baymak, serginin Kosova dışına da taşınacağı ümidini ifade etti.

Açılış konuşmasında bulunan Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar, sanatın önemine vurgu yaparken, tertipleme kurulu olarak Kosova\’daki ressamları bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Kosova Türk sanatında resim sanatının taşıdığı önemin altını çizen Yağcılar, bundan sonra da sanatın her dalına destek sözü verdi. Yağcılar, sergide eserleri bulunan tüm ressamlarımızı anarken onlarla ilgili kısaca bilgi verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan yardımcısı Naci Koru, geçen yılki ziyaretleri sırasında da benzer bir sergi açılışına katıldığını fakat bu serginin Kosovalı ressamlarımızın birlikte olmasının ayrı bir önemi olduğunu belirtti. İleride Balkan ressamlarımızın bir aray gelip açmasını beklediğini söyleyen Koru, bu serginin Türkiye’de de sergilenmesi için destek olacağını bildirdi.

Bulgaristan Meclisi milletvekilleri ve çok sayıda davetli açılıştan sonra sergilenen eserlerle ilgili daha geniş bilgi hazır bulunan ressamlardan öğrenme fırsatı buldu.