Ana Sayfa 2019 “Kosova Türk eğitiminde ki gelişmeler ve sorunlar” Eğitimciler Yuvarlak Masa Toplantısı

“Kosova Türk eğitiminde ki gelişmeler ve sorunlar” Eğitimciler Yuvarlak Masa Toplantısı

1397
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinliklerinde, bu gün 13:30’da başlayan ve Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Bakanı sayın Mahir Yağcılar, T.C. Prizren Başkonsolosu sayın Eylem Altunya ile aralarında Kosova genelinde Türk toplumunun önemli temsilcilerinin yer aldığı “Kosova Türk Eğitimindeki Gelişmeler ve Sorunlar” konulu yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarında Tertipleme Kurulu Başkanı Yağcılar: ‘Toplumumuzu yakından ilgilendiren konular hakkında yapılan bu toplantıların önemi elbetteki büyüktür… bu toplantılarda tartışılan konuların yazılı rapor haline getirilmesi bu sorunların çözümünde ve fikirlerin daha iyi anlaşılmasında yararlı olacaktır.’ dedi.

Toplantıya katılan eğitim-öğretim temsilcileri de güncel durumları ve sorunları hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Sorunların yerel ve merkezi düzeyde de yaşandığını belirten konuşmacılar, Türkçe eğitim-öğretimde yeterli kadro ile istihdamın sağlanmaması ve öğrenci-öğretmen sayıları konusundaki hassasiyetlerini dile getirdiler…

Gazi Üniveristesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alemdar Yalçın, toplantının ikinci bölümünde, konuşmalarının başında ‘Yuvarlak Masa’ toplantısı konusunda önerilerini sundu. Konuşulan konuların rapor haline gelmesi, hazırlanan rapor neticesinde komisyon kurulup konulara göre görev dağılımı yapıldıktan sonra, komisyon tarafından takip edildikten sonra bir çalıştay ile sonucun gözlenmesi önerilerinde bulundu. Ardından, “Eğitimin Yatay ve Dikey Bütünlüğü” konulu konferansını katılımcılara sundu.