Ana Sayfa 2013 Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutlamaları Başladı

Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutlamaları Başladı

810
0

Beş yıldır kutlanan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları dün akşam Prizren’de başladı.  Kutlamalar Kosova Hükümeti’nde ve Kosova Meclisinde Kosova Türklerini temsil eden KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve milletvekillerinin konuşmaları ile başladı.

Kürsüye gelen KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar yaptığı konuşmasında Kosova’daki Türklerin dünden bugüne kadar gelişinin tarihi özetini sundu ve yaşanan son savaşın ardından bu güne kadar Kosova’da yaşanan gelişmelerde Türklerin nasıl bir yol izlediğine yönelik ayrıntılar verdi.
Mahir Yağcılar şöyle dedi:
“ Savaş dönemi sonrası tüm toplumların hakları düzenlendi. Eğitim, dil ve kültürel haklara yeni düzenlemeler getirildi. Yeni mücadele işte tam bu noktada başladı. Atalarımızdan aldığımız dil, din emanetimiz vardı ve biz Kosova’daki Türklerin dilini, dinini ilelebet yaşatmak zorundaydık. Bu emanete sahip çıktık ve sesimizi tüm dünyaya duyurduk. Dilimiz ve eğitimimiz garanti altına alındı.”

Yağcılar bu gelişmelerin bağımsızlığın ilan edilmesiyle taçlandığını belirtip Kosovalı Türklerin Kosova Cumhuriyeti’nin en önemli unsuru olmaya devam edeceğinin altını çizdi.
Bu dönemde Türkiye ile Kosova arasında güçlü köprüler kurulduğunu ve Türkiye’nin Kosova’nın tanınmasında aktif rol aldığının altını çizen Bakan Yağcılar, devletin oluşmasıyla yeni yasa ve düzenlemelerle ve Anayasayla da Kosovalı Türklerin  birlik ve beraberliğin ürünü olan haklarını kazanmakla sınırlı kalmadığını, Anayasa ve Kosova Resmi Bayramlar Yasasına bağlı olarak 23 Nisan gününü Kosova Milli Bayramı olarak kabul ettirdiğini  belirtti.

Konuşmasının sonunda KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, atalardan alınan mirası gelecek nesillere taşımayı hedeflediklerini de söyledi.

Genel başkanın ardından Kosova Parlamentosunda  KDTP saflarından milletvekilleri kürsüye gelip günün önem ve anlamı üzerinde konuşmalarda bulundu.

Enis Kervan,  Kosova’daki Türkleri tüm uluslar arası temsilciler ve Kosova üst düzey yetkilileri ile yapılan görüşmelerde istişarelerde olan KDTP genel başkanı ve milletvekilleri temsil ettiğini belirtti.  Kosova’nın kaderi söz konusu olduğu zaman Arnavut parti liderleri ile birlikte bir tek Kosova Türkleri temsilen Kosova Türkleri lideri KDTP genel başkanı ve milletvekillerinin görüşmelerde bulunduğunu hatırlatan Kervan, Kosova Türklerinin ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Kosova ile Sırbistan arasında yapılan görüşmelerin de anlaşma ile sonlandığını söyleyen Kervan, Avrupa yolunda ilerleyen Kosova’da Kosovalı Türklerin önemli unsur olmaya devam edeceğini belirtti.

Milletvekili Müfera Şinik konuşmasında bölge ülkelerinde yapılan bir araştırmada elde edilen sonuçlara göre  Kosova Türkleri hükümette  en üst düzeyde temsil edildiği, eğitimi, kültürü, sanatıyla bölge ülkelerindeki Türklere göre daha  aktif olduğunu anlattı.  Şinik eğitime değinmişken 23 Nisan kutlamaları çerçevesinde yapılan kompozisyon yarışmasına katılan bir öğrencinin Kosovalı Türkleri parıldayan bir yıldıza benzetmesi ve bu yıldızın seçilmiş temsilcilerle, Türkiye Cumhuriyetinin desteği ile daima parlayacağına olan inancının gökyüzü kadar sonsuz olduğunu aktardı.

Milletvekili Fikrim Damka,  her alanda Türk topluluğunun gücünün arttığını, gücün halktan ve en önemlisi anavatandan alındığını söyledi.  Damka ayrıca,  Türk olmanın gururunu yaşadığımızı belirtip devletin her kademesinde var olduğumuzu ve var olmaya devam edeceğimizi söyledi.  Milletvekili Damka, birlik ve beraberlik olduğu sürece her alanda ilerlemeye devam edileceğinin de altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Songül Ozan da Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlama törenlerinin açılış konserinde, Kosova’nın anlamlarla yüklü bir ülke olduğunu ve Türkiye’nin Kosova’yı her zaman dost ve kardeş bir ülke olarak gördüğünün altını çizdi.

Kosova Türklerinin iki ülke arasında kurulan en güzel köprü olduğunu söyleyen Ozan, konuşmasının devamında şöyle dedi:
“Sizlerin buradaki varlığı, kimliği, dili, her alandaki faaliyetlerinin Kosova’nın çok kültürlü, çok etnili yapısına büyük bir katkı sağlamaktadır. Sizler Kosova için bir zenginlik, bir canlılık unsurusunuz. Çok memnunuz ki Kosovalı yetkililer de sizlerin faal olmanızdan büyük memnuniyetle bahsetmekteler.  Bu nedenle bu milli gününüzde siz soydaşlarımızla birlikte olmak ve bu günü paylaşmak bizim için ayrı bir onur kaynağıdır.”

Bu vesile ile Türkiye’nin daima Kosova’nın yanında olmaya ve katkılarını sunmaya devam edeceğini belirtten Ozan, Kosova’daki tüm toplulukları barış içerisinde güzel günlere taşımak istediğinin altını çizdi.

Protokol konuşmalarının ardından “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği “Prizren Türküleri” albümünün tanıtımına geçmeden önce, Raif Buş Prizreni ve Türkülerini, Kosovalı Türkleri şiirsel bir dille anlattı. Dr. Taner Güçlütürk’de albümde yer alan Türküler hakkında edebi değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmalar tamamlandıktan sonra da “Doğru Yol” sanatçıları, aylar süren  çalışmalar sonrası ortaya çıkan türküleri  sundu.


Prizren Türküleri “Doğru Yol” TKSD Konseri