Ana Sayfa 2013 Merkezi Törende Coşku Zirvedeydi

Merkezi Törende Coşku Zirvedeydi

876
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle yapılan etkinliklerin merkezi töreni dün akşam Prizren’de Başbakan Hashim Thaçi dahil devletin üst düzey yetkilileri ve yoğun vatandaş katılımı ile gerçekleşti.

Merkezin törenin açılış konuşmasını KDTP Genel Başkanı ve 23 Nisan Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar gerçekleştirdi.   Yağcılar konuşmasına, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’nın Kosova Türkleri için ne tür anlam ifade ettiğini anlatarak başladı:
“Beş senedir  devletimizin bağımsızlığını ve Kosova Türkleri Milli Bayramını hep beraber kutlamaktayız. Bizler hem kutluyoruz hem de çalışıyoruz. Yeni eserler yaratıyoruz. Atalarımızdan aldığımız değerleri, bizler de gelecek nesillere miras bırakıyoruz. Bu bizim kültürümüz, geleneğimizdir. Her sene bayramı kutlarken ortaya koyduğumuz hedef en az bir kitabın yayınlanmasıdır. Bugüne kadar bu kutlamalarda altı kitap, çok sayıda sergi, dergi buluşmalar ve platformlar gerçekleştirdik.  Bu sene yayınlanan kitapla birlikte Prizren Türkülerinden oluşan CD’yi gün ışığına çıkaracağız”.

Yağcılar ayrıca, bu kutlamaların mesajının “Biz varız, var olacağız demektir. Amaç bu mesajı tüm dünyaya yaymak ve geleceğe aktarmaktır” diye vurgu yaptı.

Etkinliklerin  birlik ve beraberlik sayesinde, halkın sayesinde gerçekleştiğini belirten Yağcılar; Kosova Türklerinin Balkanlarda yüzyıllardır başta Arnavutlar olmak üzere diğer halklarla birlikte yaşadığını ve ortak kaderi paylaştığına vurgu yaparak Kosova’nın kalkınmasının, güçlenmesinin Kosova Türklerinin de eseri olduğunu belirtti.

Konuşmasına Mahir Yağcılar şöyle devam etti:
”Biz buranın temel unsuru ve ayrılmaz parçasıyız. Mücadelemizin temeli, dilimiz, dinimiz, kültürel değerlerimiz üzerine kurulmuştur. 17 Şubat2008 yılında yaşanan ve uzun yıllar hasretle beklenen bağımsızlık gününde bizim de çalışmalarımız tam anlamını almıştır. Ülkede yeni bir sayfa açılmış, Kosova’nın ilk demokratik anayasası kabul edilerek, devlet yönetiminde yeni bir düzen kurulmuştur. Kosova devleti çok etnili,  bağımsız, egemen bir cumhuriyet olmuştur. Bu cumhuriyetin önemli unsurlarından biri biz Kosova Türkleri de olmuşuzdur. Kosova Türkleri mücadelesinin birlik ve beraberliğin önünü siyasi ve kültürel hakları kazanmakla beraber anayasa ve Kosova resmi bayramlar yasasına bağlı olarak 23 Nisan günü Kosova Türkleri Milli Bayramı kabul edilmiştir. Bu kazanımla anavatanın en anlamalı bayramı olan 23 Nisan da ortak kutlanmaya başlanmıştır. 23 Nisan’ın  Kosova’da kutlanması, Kosova’daki mücadelemizin ve varlığımızın en temel hususiyeti olmuştur”.
Kosova’nın bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte yeni köprülerin ve bağların kurulmasında önemli adımlar atıldığını belirten Yağcılar. her daim destek sunan Türkiye Cumhuriyeti büyüklerine teşekkür etti ve selam gönderdi.

Bakan Yağcılar ayrıca Kosova Türklerinin üç misyonu olduğunu ve Sırbistan ile yapılan görüşmelere destek sunduklarının da altını çizdi:
“Bizler her zaman vatanımız Kosova için çalıştık ve çalışıyoruz. Her zaman olduğu gibi yapıcı rolümüzü devam ediyoruz. Üç misyonumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Misyonumuz Kosova’nın kalkınması, toplumumuzun güçlenmesi ve Kosova ile Türkiye arasında ilişkilerin güçlenmesidir. Bu vesile ile Kosova ve Sırbistan arasında yapılan görüşmeleri ve Kosova Hükümeti ve Meclisi’nin konuyla ilgili aldığı kararı desteklediğimizi ifade etmek istiyoruz. İnanıyoruz ki bu anlaşma bölgeye refah ve iki devletin vatandaşlarına huzur ve iyi gelecek garanti edecekti”.

Birlik ve beraberlik mesajı veren Yağcılar, “KDTP’nin kapılarının herkese açık olduğu, bir tek sevdalı ve samimi, çalışkan ve halkın hizmetkârı olsun” dedi. Yağcılar konuşmasını “ bir olacağız, beraber olacağız” sözleriyle tamamladı.

Törene Türkiye’den katılan AKP Milletvekili Hüseyin Bürge, konuşmasına başlamadan önce Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını takdim etti. Kosova Başbakanı Hashim Thaçi’ye  bu güzel atmosferi sağladığı için tebrik ve takdimlerini  arz eden Bürge, beş yıldan bu yana Kosova’da Kutlanan 23 Nisan bayramı nedeniyle Yağcılar ve mesai arkadaşlarını da tebrik etti. Bürge , her birimizin anlayışında çocuklarımıza daha barışçıl bir dünya,  geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza hazırlamak için mücadelemizin en önemli olduğunun altını çizdi.

Bürge ayrıca, 2005 yılından bu yana Erdoğan’ın yol göstermesiyle bütün bölgede devam ettirdikleri kardeşlik sınır tanımaz konvoyuna göstermiş vermiş olduğu destekten ve hoşgörüden dolayı Başbakan Thaçi’ye teşekkürlerini sundu.

Geceye katılan Kosova Başbakanı Hashim Thaçi de konuşmasına  Prizren’de bulunduğu her sefer, Prizren’in çok kültürlü yapısından dolayı çok onurlandığını söyleyerek başladı.

Thaçi konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Özellikle Türk topluluğunun hem kurumsal hem de siyasi anlamda Kosova ile tamamen bütünleşmesi bizleri son derece memnun etmektedir. Bunu bir kıvanç kaynağı olarak görüyorum. Bugün burada bu kutlamada Kosova’daki tüm siyasi partilerden temsilciler bulunuyor, bu çok güzel bir örnektir sizleri tebrik etmek istiyorum.”

Thaçi, Kosova’nın bağımsızlığından önce yaşadığı bir anısını da ilk defa Kosova’da halkın huzuru önünde paylaştı:
“Benim unutamadığım ve sizin de unutmamanızı istediğim bir olgu, Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmasıdır. Bu tesadüfî değildi. Kosova bağımsızlığı ilan edilmeden bir gece önce Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın telefon aracılığı ile bana göndermiş olduğu mesajını çok kez  tekrarladım yine de tekrarlamak istiyorum. Bana göndermiş olduğu mesajında, -Kardeşim Hashim, Kosova bağımsızlığını kabul etmenizin hemen ardından biz hem hükümet hem de halk olarak Kosova’nın bağımsızlığını tanıyacağız-”.

Kosova’nın bugün 100 ülke tarafından tanındığını belirten Başbakan Thaçi, bu tanımalarda Türkiye Cumhuriyeti’nin etkisinin büyük olduğunun altını çizdi.  Salonda bulunan Mısır’dan gelen misafire atfen konuşmasında Thaçi, T.C. Başbakanı Erdoğan’ın desteği ile yakın bir zamanda Mısır’dan da tanımanın gelmesini beklediklerini belirtti.

“Kosova’da yaşayan Türk toplumu iyi bir konumdadır. Kosova Tüm Kosovalıların vatandır. Birlik ve beraberlikle, hoşgörüyle ülkeyi beraberce kalkındıracağız. Bunun en büyük örneği her zaman için Prizren olmuştur” diyen Başbakan Thaçi, konuşmasının sonunda  gündemde yaşanan gelişmelere değindi:
“ 14 yıl özgür bir ülke ve 5 yıl da bağımsız bir ülke olarak varlığımızı sürdürmekteyiz.  Son yıllarda çok güzel gelişmeler kat ettik.  Bağımsızlığımızdan sonra bizler demokratik bir ülke olarak, çok ülke tarafından tanındık ve şu an da komşu ülkeler ile ilişkilerin normalleşmesine yöneldik.  Bizlerin en büyük hedefi NATO ve BM de dâhil birçok uluslararası örgüte üye olmaktır. Bu hedeflerimize ulaşmak için komşu ülkelerle ilişkilerimizi normalleştirmek şart. Bu çerçevede de Sırbistan ile Kosova arasında diyalog süreci başlatılmıştır. Emin olun ki biz elimizde olanın en iyisini yaptık. Bu saydığım hedeflere ulaşmak için kilitler: barış ve istikradır. Bu vesile ile Sayın Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na bu sürece verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Thaçi ayrıca müzakere sürecine destek veren tüm parti ve topluklara da teşekkürlerini ifade etti.

Konuşmaların ardından 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı ve doğum günü aynı tarihe denk gelen Başbakan Hashim Thaçi için pasta kesildi.

Merkezi tören Türkiye Kültür Bakanlığı “Lale” grubu, Doğru Yol T.K.S.D ve “TÜRKAY” Türk Armoni Yıldızları Orkestrasının  konserleriyle devam etti. Binin üstünde hazır bulunan şarkı ve türkülere eşlik ettiği gibi, yetkililerle birlikte halay çekerek geç saatlere kadar doyasıya eğlendiler.

Konserler tamamlandıktan sonra tüm katılımcılara kokteyl verildi.

 


23 Nisan – Merkezi Tören