Ana Sayfa 2013 23 Nisanda Bakan Yağcılar Öğrencilerimizi Ağırladı

23 Nisanda Bakan Yağcılar Öğrencilerimizi Ağırladı

1147
0

23 Nisan Ulusal Egemenlik ile Çocuk Bayramı ve Kosova Türklerinin Milli Bayramı vesilesiyle bugün Priştine’nin  “Elena Gjika” İlkokul öğrencileri Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar’ı makamında ziyaret etti. Samimi ve hoş bir havada geçen bu ziyaret çerçevesinde öğrenciler Bakan Yağcılar ve Kosova’nın Türk milletvekillerine bol bol soru yaptı ve 23 Nisana adanan şiirler söyledi.

 

Bu görüşmede Türkiye Meclisi milletvekilleri Hüseyin Bürge, Gülay Dalyan ve Melda Onur, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ve Türkiye Kültür Bakanlığı temsilcisi de hazır bulundu.
Çocukların bu gününü kutlayan Bakan Yağcılar, çocukların hep mutlu, umutlu olmasını, büyüklerin de çocuklara en iyi şartları yaratmasını diledi.
TBMM milletvekili Hüseyin Bürge de Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği bu günün Kosova’da da kutlanmasından mutluluğunu ifade ederek, öğrenci ve öğretmenlere kutlamalarını iletti. Bürge, “Çocuklarımızı soldurmadan büyüteceğiz, geleceğimizin bahanesi bunlar; bunlarla birlikte bütün dünyada Kosova’da da 23 Nisan Bayramının kutlandığını burada görmekten çok mutlu olduk” dedi.
Bu konuşmalardan sonra öğrenciler Bakan ve milletvekillerine ilginç sorular yaptı. Neden 23 Nisanda okula gidiyoruz, Türkiye’den kitaplar getirilecek mi, çocuk hakları nelerdir, neden sadece Türkiye bu bayramı kutluyor, bakan olabilirmiyiz ve bunun için ne yapmalıyız  şeklimnde çocuklar tarafından yapılan sorulardı.
Program devamında öğrencilere hediyeler verildi, 23 Nisan pastası kesildi ve toplu fotograf çektirildi.
Programdan sonra günün öneminden mikrofonumuza konuşan Bakan Mahir Yağcılar, Kosova Türk toplumunun entegre olmuş bir toplum olduğunu belirterek, Kamu kurum ve kuruluşlarıyla iyi bir işbirliği içerisinde olduğunu, ancak Türk toplumunun da beklentisinin istihdam konusunda daha fazla pay almaları, eğitimlerindeki kitap basımına daha fazla önem verilmesi, eğitim kadrosunun güçlendirilmesi ve kültür ile sanat derneklerine daha fazla maddi imkan sağlanması gerektiğini vurguladı.
Bakan Yağcılar bu durumda Türk toplumunun daha kalıcı olacağını ve Kosova’nın kalkınmasına yardımcı olup, toplum içerisinde de daha güçlü bir şekilde ortak hareket edebileceğine işaret etti.
Türkiye’nın Kosova’ya sunduğu destekten de konuşurken Bakan Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti ile de özel ilişkilerin kurulmasının ve bunun hem Kosova Türk toplumuna hemde Kosova geneline sunulması arzulandığını belirterek, bu açıda son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle hem Kosova devletine siyasi ve ekonomi alanda katkının sunulduğunu ve elbette ki Kosova Türk toplumuna eğitim ve tarihi eserlerin korunmasında desteklerin yapıldığını ve ilerde de yapılacağını ileri sürdü.