Ana Sayfa 2016 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Görkemli Resepsiyonla Kutlandı

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Görkemli Resepsiyonla Kutlandı

1157
0

Milli Bayram kutlamaları çerçevesinde her yıl gelenekselleşen “23 Nisan Resepsiyonumuz” geniş bir katılımla gerçekleştirildi.
Cumhurbaşkanımız Hashim Thaçi, Meclis Başkanı Kadri Veseli, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Sibel Siber, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Çevre ve Alan Planlama Bakanı Ferid Agani, Devlet Bakanı Rasim Demiri, Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Kosova, Makedonya, KKTC ve bölgeden milletvekilleri, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı Başkanı Kudret Bülbül, Ptizren Başkonsolosu Selen Evcit, TİKA temsilcileri, Bakan Yardımcıları, belediye temsilcileri, dernek başkanları ve değerli toplum üyelerimiz katılmışlardır.

Tertipleme kurulu başkanı Mahir Yağcılar yaptığı konuşmasında 23 Nisan’ın Kosova Türk Toplumu için taşıdığı öneme vurgu yaparken, “23 Nisan Tertipleme Kurulu olarak bugüne kadar hem yazılı hem de görsel anlamda çok sayıda eserin gün yüzüne çıkarılmasında öncü olmak gururunu yaşadığımızı belirtmek isterim. Toplumumuzun tarihi geçmiş, kültürel mirası, siyasi temsiliyeti, tiyatro geleneği, şiiri, adet ve gelenekleri başta olmak çok sayıda yazılı eseri literatüre kazandırmak bizleri ayrıca mutlu kılmaktadır. Bu çalışmaların temel hedefi, Kosova’da Türk eğitiminin ve kültürünün tarihsel sürecini, bugüne kadar verilen mücadeleleri ve kahramanlarını gün yüzüne çıkararak tarihe kayıt etmektir” diyen Mahir Yağcılar, bu bayramla da Kosovalı Türklerin kimliğini, dilini, kültürünü, sanatını ve eğitimini korumaya ve geleceğe taşımaya kararlı olduğuna dikkati çekti.
Meclis Başkanı Kadri Veseli günün anlamı ile ilgili yaptığı selamlama konuşmasında Kosova’da beraber yaşamanın en önemli temsilcisi olan Kosova Türk Toplumunun bayramı kutlamalarında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Türk toplumunun var olan sorunların çözümünde Türk temsilcilerle aktif rol oynama sözü verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş konuşmasında Türkiye ve Kosova Türkleri için ortak tarih ve bayram olan 23 Nisan Resepsiyonunda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Kosovalı Türk Toplumunun varlığından ve çalışmalarından dolayı tebrik etti. Kosova’nın şehirlerini Türkiye’nin şehirlerinden ayırmadıklarını dile getiren Kurtulmuş, Türkiye olarak Kosova ve Kosova Türk Toplumuna desteklerin devam edileceğinin altını çizmiştir.
Cumhurbaşkanı olarak ilk defa Kosova Türk Toplumuna hitap etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Hashim Thaçi, “Bugün Kosova’nın en başarılı topluluklarından biri olan Türk Toplumunun bu önemli gününde burada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Türkiye ile Kosova arasında da bir köprü görevinde bulunan Türkiye Cumhuriyetinin hükümetimizin uluslararası arenada tanınması için devamlı olarak sunmuş olduğu desteklerden dolayı Sn. Numan Kurtulmuş’a teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı, Kosova Türk Toplumunun yürüttükleri anlamlı çalışmalardan dolayı öncelikle Kamu Yönetimi Bakanı ve Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcıları tebrik etti. Bu bayramın sadece Türk toplumunun değil tüm Kosova halkının bayramı olduğunun altını çizdi. Cumhurbaşkanı son olarak her zaman olduğu gibi bundan sonraki dönemlerde de Kosova Türk Topluluğun yanında olacaklarını ve daima desteklerini sunacaklarını ifade etti.

Coşkulu geçen kutlama resepsiyonumuza 1500 civarında katılımcı teşrif etmişlerdir.

 

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Görkemli Resepsiyonla Kutlandı