Ana Sayfa 2019 23 Nisan Mitroviça Konseri

23 Nisan Mitroviça Konseri

1638
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı bu akşam Mitroviça’da “Birlik” Derneği folklor grubu ile Nevzat Şundo ve Ata Kadınları korosu ile kutlandı.

Etkinlikte Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Bakanı Mahir Yağcılar, milletvekilleri Fikrim Damka ve Müferra Şinik, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Mitroviça Belediye başkan yardımcısı Fahri Mujka, KDTP Mitroviça şubesi başkanı Erol Zekeriya, Mitroviça halkı ile birlikte 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını kutladılar.

Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Bakanı Mahir Yağcılar konuşmalarında: “Bu akşam bu güzel şehrin güzel insanları ile kapanış etkinliğini yapıyoruz. Bayramlarımız; birlik, varlık ve zenginliğimizin ifadesidir. Kültürümüze ait ne varsa yaşatmaya ve korumaya çalışıyoruz. Edebiyatımıza yeni değerler, yeni eserler kazandırıyoruz. Burada var olduğumuzu ve olacağımızı söylüyoruz. Hep geleceğimize dair çalışıyoruz. Bu yıl 11.’sini düzenlediğimiz milli bayramımızın ebediyete kadar devam etmesini diliyorum. Katkılarıyla bunu mümkün kılan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Mitroviça Belediye başkan yardımcısı Faruk Mujka’da günün anlam ve önemine binaen konuşmalarında: “Türk halkıyla burada her zaman birlikte yaşadık, onların katkılarıyla şehrimiz gelişerek bu günlere geldi. Türkiye ile Kosova arasında güçlü bir köprü oldular… Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’dan bu yana vermiş olduğu desteklerden dolayı müteşekkiriz. Türk KFOR’unun desteği ile Mitroviça bir çok alanda gelişebildi. Eski Büyükelçi Kıvılcım Kılıç hanımın bizlere vermiş oldukları desteği her zaman hatırlayacağız. Bizler Mitroviça’da birlikte yaşadık, her zaman birlikte yaşamak istiyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar konuşmalarında: “Görevim süresinde ilk defa geldiğim Mitroviça’da bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Umarım başka vesilelerle de buraya tekrar geleceğiz. 23 Nisan hem Kosova hem de Türkiye için önemli bir güne tekabül ediyor… Dışişleri bakan yardımcım sayın Faruk Kaymakçı’nın selamını da buradan sizlere iletmek istiyorum. Bayramlarımız ile geçmişi bu güne, bu günü de geleceğe taşıyacağız. Kosovanın birlik ve beraberliğine önem veriyor ve bayramların buna güzel bir örnek teşkil ettiğine inanıyoruz… Kosova halkının birlik ve refahı Türkiye Cumhuriyeti için çok büyük değer arz ediyor. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlu olsun, nice 23 Nisan’lara.” dedi.

Program Nevzat Şundo ile Ata Kadınları Korosu konseri ve Birlik Derneği folklor grubunun gösterileriyle devam etti.