Ana Sayfa 2019 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Merkezi Tören ve Resepsiyonu

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Merkezi Tören ve Resepsiyonu

1864
0

“23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Merkezi Tören ve Resepsiyonu” dün akşam saat 19:00’da Prizren’de düzenlendi.
Törene, Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Bakanı sayın Mahir Yağcılar, Başbakan Yardımcısı sayın Enver Hoxhaj, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı sayın Faruk Kaymakçı, Bölgesel Kalkınma Bakanlığı bakanı sayın Rasim Demiri, Kuzey Makedonya Yabancı Yatırımlardan Sorumlu Bakan Elvin Hasan, milletvekilleri sayın Müferra Şinik ve Fikrim Damka, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı, TİKA Koordinatörü Hasan Burak Ceran ve çalışanları, YTB temsilcileri, Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, Mamuşa Belediye Başkanı sayın Abdülhadi Krasniç, Belediye Meclis temsilcileri, Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri, Maarif Okulları temsilcileri ve STÖ temsilcileri katıldı. Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Törende konuşan Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Bakanı Yağcılar: “Bayramların birlik ve beraberlik günleri olduğu noktasından yola çıkarak; 23 Nisanı, bir bayramdan öte, Kosova Türk toplumunun varlığı, gücü ve geleceği olarak görmekteyiz. Genç nesillere sevgi tohumları ekmeyi, değerlerimize değer katmayı, toplumsal gücümüzü artırmayı, daha güçlü bir dayanışma ve eşgüdüm sergilemeyi, siyasi ve toplumsal temsiliyetin artırılmasını sağlayacak çalışmalar neticesinde, 11 yıldan bu yana yılmadan, usanmadan bu organizasyona can vermeye çalışıyoruz.” dedi.
Kosova Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj, konuşmalarında: “Kosova Türk toplumu Türkiye ile Kosova arasındaki karşılıklı ilişkilerin sağlam birer köprüsünü oluşturmaktadır. Türk toplumunun ve Türk Hükümetinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakanları ve Bakanlarının Kosova’nın devletleşme ve uluslararası alanda tanınması sürecinde vermiş oldukları desteğin müşahidi benim. Kosova Meclisi’nin almış olduğu karar ile kurulan Kosova Ordusu için de ABD ve Avrupa ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin açık desteğini gördük.” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı sayın Faruk Kaymakçı törende yapıkları konuşmalarında: “Sizlere, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Dışişleri Bakanım sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye’deki akrabalarınızın, dostlarınızın, kardeşlerinizin selamlarını ve en iyi dileklerini getirdim. Türkiye güçlü, demokratik bir Kosova’nın her zaman yanında olacaktır. Zor gününüzde de bayramınızda da hep yanınızda olacağız. Türkiye, Kosova hükümeti ile işbirliği içerisinde, Kosova’nın en geniş şekilde tanınması, uluslararası toplumdaki hakettiği yere gelmesi için gereken her türlü çabayı gösterecektir. Kosova ile mükemmel ilişkilerimiz var, her alanda ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Başta Fethullahçı Terör Örgütü olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı birlikte mücadele ediyoruz.” dedi.

Gece, “Doğru Yol” TKS Derneği konser ve halk oyunları devam etti.