Ana Sayfa 2017 Mitroviça’da Topluluklar Kültür Merkezi Açıldı

Mitroviça’da Topluluklar Kültür Merkezi Açıldı

993
0

Mitroviça’da bugün Topluluklar Kültür Merkezinin törenli açılışı yapıldı. Açılış, 23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramı vesilesiyle düzenlenen çok sayıda etkinlikler kapsamında gerçekleşti.

Törende Mitroviça Belediye Başkanı Agim Bahtiri, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, milletvekilleri Fikrim Damka ve Müfera Şinik, Kosova Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Mitroviça belediyesinin topluluklar temsilcileri de hazır bulundu.

Türk, Boşnak, Rom, Aşkali toplulukların faaliyetlerini sürdüreceği bu Kültür Merkezi şeridinin kesilmesi ardından konuşan Mitroviça Belediye Başkanı Agim Bahtiri, topluluklarla çok daha fazla çalışılması gerektiğini ve böyle bir objeye uzun zamandır ihtiyacın olduğunu belirtti.

“Topluluklar kendi etkinliğini sürdürebilmesi için böyle bir binaya sahip olmayı hak ediyor” şeklinde konuşan Bahtiri, bu törende hazır bulunan özellikle Bakan, milletvekilleri, Türkiye Büyükelçisi, Türk KFOR’u ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Kültür Merkezinin açılış töreninde Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar da söz aldı.Yağcılar, bu Merkezin Türk topluluğunun girişimi olduğunu ve Mitroviça belediyesi ile Hükümet tarafından desteklendiğini söyledi.

Bakan Yağcılar, böyle bir merkezin Kosova’da ilk kez açıldığını belirterek, Kültür Merkezlerinin kültür ve geleneklerini, milli benliklerini koruyarak girişimlerini gerçekleştirebilmeleri için topluluklara çok gerekli olduğunun altını çizdi.

Bakan Yağcılar “Türk topluluğunun girişimiyle , fakat belediye ve hükümetin desteğiyle bugün hayallerimizden birini gerçekleştiriyoruz ve bunun başka kentlerde de gerçekleşeceğine inanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ta yanlız bugün değil, toplulukların gelecek nesillerini de bir araya getirmesi gereken böyle bir Kültür Merkezinin açılmasından mutluluk duyduğunu ifade etti.

Büyükelçi Kılıç,“”Bugün burada açılışını yaptığımız Topluluklar Kültür Merkezinin topluluklar arasında, insanlar arasında kültürün, sanatın uyumun daha da pekişmesine vesile olmasını temenni ediyorum. İnanıyorum ki bu Merkez çok kültürlü, çok etnili güzel ülke Kosova’da ve Mitroviça’da topluluklar arasındaki uyumun, huzurun, barışın daha da gelişmesine çok güzel hizmetlerde bulunacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmalar ardından katılımcılara kültür sanat programı sunuldu.

Mitroviça belediyesi tarafından tahsis edilen 600 metre karelik bir alanda yer alan Kültür Merkezi belediye ve Hükümetin desteğiyle 100 bin Avroya mal olmuştur.