Ana Sayfa 2017 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Günü Resepsiyonu Düzenlendi

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Günü Resepsiyonu Düzenlendi

1152
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Resepsiyonu’nda coşkunun zirvesi yaşandı. Kosova ve İstiklal Marşı ile başlayan resepsiyon konuşmalarla devam etti ve Türk Armoni Yıldızları Orkestrası şarkılarıyla coşkulu bir şekilde son buldu.

Hazır bulunanları selamlayan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar, 9 yıldan beri 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını zengin içerik ve coşkulu ve birlikte kutlandığını belirtti. 23 Nisan ortak bir tarih olarak Kosova Türkleri ve Türkiye’yi daha da yakınlaştırdığına işaret eden Mahir Yağcılar, Kosovalı Türklerin Kosova mozaiğinin önemli bir parçası olduğunu belirtti.

23 Nisan’ın bu yıl bir haftadan bu yana birçok etkinlikle kutlandığını söyleyen Yağcılar, etkinliklerden kısa çizgilerde bilgi verirken bayram havasında geçtiğini vurguladı.

Mahir Yağcılar, bu yıl kutlamalara destek olanlara teşekkür etmeden önce şöyle konuştu:
“Kosova’nın yapıcı unsuru olan biz Türkler bu bayram kutlamalarında özellikle kimliğimizi, dilimizi, kültürümüzü, sanatımızı, eğitimimizi korumaya ve geliştirmeye yönelik çalışmalar olarak görmekteyiz. Aynı zamanda Kosova ve Kosova Türk Toplumunun tanıtımını yapmaktayız. Çünkü Biz, kalkınmış bir Kosova ve güçlü bir Türk Toplumunu görmek istiyoruz.” diyen

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj konuşmasına Kosova Hükümeti, Kosova Meclisi ve Kosova devleti adına Kosovalı Türklere bu bayramlarını kutlarken bu bayramın çok etnikli Kosova’nın bir bayramı olduğunu söyledi. Bu bayramın bize tarih boyunca birlikte yaşadığımızı ve bugün yaşamaya devam ettiğimiz ve gelecekte de yaşayacağımızı ifade ettiğini söyleyen Enver Hoxhaj, bugün Prizren’de konuşmaya Arnavutça başlayan bir kişinin Türkçe devam ettiğini ve konuşmasını Boşnakça bitirdiğini belirtirken Prizren’in bu nedenle gurur duyması gerektiğini vurguladı.

Kosovalı Türklerin yerel ve merkezi düzeyde Kosova’nın yapılanmasına ve Türkiye ile ilişkilere de katkı sunduğunu belirten Hoxhaj, Türkiye’nin Kosova ile mükemmel ilişkisi olduğunu belirtirken birçok tanımanın Türkiye sayesinde olduğunu belirtti.

Türk, Arnavut ve Boşnakları ortak noktası inanç ve ümit kültürü olduğunu belirten Hoxhaj, Türkçe bilmediği için özür dilemekle konuşmasını tamamladı.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız konuşmasının başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu’nu n selamlarını ve tebriklerini getirdiği sözleri coşkulu bir alkışla karşılık buldu. Türk Toplumu’nun 23 Nisan’ı bayram olarak seçmesini anlamlı bulduğunu söyleyen Yıldız, Türkiye’de de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlandığını belirtirken kısaca tarihçesinden bilgi verdi.

Kosova’nın bir an önce tanınma sorunun çözüme kavuşması gereğine işaret eden Ahmet Yıldız, Kosova ve Türkiye’nin yeri Avrupa Birliği olduğunu kaydetti. Yıldız, Kosova’nın NATO üyeliği konusunda da Türkiye’nin desteğini ifade ederken üye ülkelerin sorun yaratmayacağı inancını ifade etti.

İlk kez Kosova’da iki gündür karşılaştığı Türklerin dillerine ayrı bir özen gösterdiğine dikkati çeken Yıldız, “Kosova ve soydaşlarımız her zaman Türkiye’nin dostluğuna ve desteğine güvenebilirler.” dedi.

Selamlama konuşmalarından sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası Komutanlığı’nın “Türk Armoni Yıldızları Orkestrası” konseri coşku dolu 40 dakikaya vesile oldu. Söylenen Türkçe şarkılara koro misali eşlik eden seyircilere Türk Armoni Yıldızları Orkestrası, Arnavutça ve Boşnakça şarkılarla sürpriz yaptı. Türk Armoni Yıldızları Orkestrası üyelerini seyirci, dakikalarca ayakta alkışladı.

Resepsiyonda Devlet Bakanı Rasim Demiri, Makedonya Devlet Bakanı Beycan İlyas, T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, AGİT Büyükelçisi Jan Braathu, milletvekilleri Fikrim Damka, Duda Balje, Kujtim Paqaku, Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja, İpek Belediye Başkanı Gazmend Muhaxheri, bakan yardımcıları Kadir Hüseyin ve Munir Başa ve çok sayıda yerli ve yabancı kurum ve kuruluş temsilcisi hazır bulundu.

Resepsiyonda yaşanan coşku az da olsa Prizren’in Şadırvan Meydanı’na yansıtmaya konser ile çalışıldı. Soğuk hava, Mitroviça ve Prizren dernekleri halk dansları ekiplerinin gösterisi, Ergin Karahasan ve Priştine’nin Offchestra Topluluğu’nun şarkı ve türküleri, çoğunlukta genç, yüzlerce kişinin eğlencesini bozamadı. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı bu yılki kutlamaları halk konseriyle sona erdi.