Ana sayfa 2017 “Kosova Siyaseti ve Kosova Türk Topluluğu” Paneli

“Kosova Siyaseti ve Kosova Türk Topluluğu” Paneli

654
0
PAYLAŞ

Milli Bayram kutlamaları çerçevesinde bugün, Başbakan İsa Mustafa’nın katılımıyla Başbakanlık Ofisi tarafından Kosova Türk Toplumu Paneli gerçekleşmiştir.Başbakan Mustafa panelde yapmış olduğu konuşmasında Kosova Türk Toplumunun yapıcı bir unsur olduğuna vurgu yaparak, Türk Toplumunun Kosova’da zengin bir tarihe ve ortak değerlere sahip olduğunun altını çizmiştir. Türk Toplumunun her alanda başarılı çalışmalarını hükümet olarak takdirle karşıladıklarını dile getiren Başbakan, bundan sonra da Türk Toplumunu desteklemeye devam edileceğinin sözünü vermiştir.

Tertipleme Kurulu Başkanımız ve Bakanımız Mahir Yağcılar konuşmasında 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramının önemi üzerinde dururken, “Bugün Kosova’nın yapıcı unsurlarından biri olan Kosova Türk Toplumunun milli gününü kutlamanın mutluluğunu paylaştığımı ifade etmek isitiyorum. Milli Bayram 17 Şubatın yani Türk Toplumunun mücadelesinin bir ürünüdür. Biz de gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız milli bayramda yazılı, görsel ve sanatsal eserlerin gün yüzüne çıkarılmasına gösterdiğimiz özeni bu yıl da devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kosova Türk Toplumu her zaman ülkemizin kalkınması ve gelişmesindeki katkı ve çalışmalarıyla takdire sayan bir yol kat etmiştir.” şeklinde konuştu.

Milletvekillerimiz Müfera Şinik ve Fikrim Damka ise toplumumuzun yaşadığı istihdam sorununu gündeme taşıyarak,eğitimdeki aksaklıkların yanı sıra kamu kurumlarındaki temsiliyetimizin hakkaniyetli yapılmasını vurgulayarak, Kosova Hükümetinin bu doğrultuda gereken önlemleri çözüme odaklı sonuçlar elde edecek şekilde ele almasını ve neticelendirmesini beklediklerinin altını çizdiler.

Çok sayında yabancı kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılım gösterdiği panelde Kosova Türk Sanatçılar Derneği Başkanı Ethem Baymak Kültürel alanda Türk toplumunun faaliyetlerine değinerek bütçe kaynaklarının yetersizliğine ve bu konuda hükümet desteğin arttılırması gerektiğini ifade etti.
Sağlık Çalışanları Derneğinden Eran Soytari ise sağlık sektörünün önemine değinerek bu alandaki eksikliklerin ivedilikle sonlandırılmasını beklediklerini ifade etti.

Milli Bayram paneli, toplu fotoğrafın çekilmesiyle sona erdi.