23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyonu ve iftar yemeği düzenlendi

  706
  0

  Bu akşam Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle, Genel Başkanımız ve Bölgesel Kalkınma Bakanımız Fikrim Damka himayesinde, Partimiz tarafından 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyonu ve iftar yemeği düzenlendi.

  İftara, Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu, Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, T.C. Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, T.C. Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Avrupa Birliği Misyon Şefi Tomas Szunyog, Tika Başkanı Serkan Kayalar, Kuzey Makedonya TDP Genel Başkanı ve Milletvekili Dr.Beycan İlyas, Milletvekillerimiz Enis KERVAN ve Fidan Brina Jilta, Bakan yardımcıları, milletvekilleri, yurt dışından gelen misafirler, kurum ve kuruluş temsilcileri, dernek başkanları ve davetliler katılım sağladı.
  Program Doç.Dr.Abbas Yahya ve ekibinin tasavvuf müziği dinletisiyle başladı.

  İftar öncesi tüm misafirleri selamlayan Genel Başkanımız:
  “ Sevgili misafirler,
  Sizlerin destekleri sayesinde Parti olarak Türk Toplumunu, ülkemizin en üst kademelerinde temsil etmeyi başardık, ülkemizin ve toplumumuzun çıkarlarını en iyi şekilde savunmaya gayret ettik. Birlikte bu kutlu yolda atacağımız her adım, geleceğe daha fazla umut taşımamıza, daha kararlı ve daha istekli bir yapıda hareket etmemize vesile olacaktır. Bu çerçevede siz kıymetli halkımıza göstermiş olduğunuz yüksek teveccühten dolayı birkez daha teşekkür etmek istiyorum.

  Değerli halkım, bugüne kadar yaptığımız her işte, aldığımız her sorumlulukta, davamıza olan inancımıza sadık kaldık. Kalkınmamızı ve toplumsal yükselişimizi inşaa edecek her türlü çalışmanın içinde yer almak en önemli çabamız olurken, gelecek nesillere parlak yarınlar bırakmak ise, daima hedeflerimizin başında yer almıştır.

  Bugün gelinen noktada, Demokratik bir Anayasaya sahip bir ülkede yaşayan bizler, “Tarihin bir parçası, bir mücadelenin eseri, bu topraklarda varlığımızın nişanesi olan “23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını,” burada hep birlikte, bu kalabalık ortamda kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her zaman altını çizerek ifade ettiğimiz bir hususu, huzurlarınızda yeniden hatırlatmak istiyorum.

  “Biz, Kosovalı Türkler, bu topraklardaki derin bir tarihin mirasçısıyız”.
  Çok kıymetli misafirler,
  Toplumların temsiliyetlerinde, gücünde, üretme azminde, var olan mücadelesinde en önemli etkenlerden biriside sahip olduğu “nüfus sayısıdır”. Nüfusun yaşam şartlarına, anaysal haklara ve hiç şüphesiz gözbebeğimiz “Türkçemize” kadar birçok farklı değerler bütününde etkisi olmuş ve olmayada devam edecektir. Önümüzdeki dönemde, toplum olarak vereceğimiz en önemli sınav da, Nüfus sayımı olacaktır. Değerlerimize sahip çıkmak, geleceğimize umutla bakabilmek adına yapacağımız tüm çalışmalarda hepimize ciddi sorumluluklar düşüyor.

  Unutmayalım ki, Balkanlar’daki Türk Toplumları, ülkesi ile uyum içinde, kucaklayıcı ve yapıcı bir toplumsal çizgiden asla çıkmamıştır.

  Bunu ülkemizde yeniden ispat etmek bizim elimizde olacaktır. Siyasi çatışmaları, kişisel çıkarları bir tarafa bırakarak, Toplum olarak, sivil toplum kuruluşlarımızla güdümlü bir şekilde aynı safta yer tutarak, Nüfus sayımlarında bir kez daha gücümüzü ve varlığımızı pekiştirmenin zamanı gelmiştir.” ifadelerine yer verdi.

  Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu konuşmasının bir kısmını da Türkçe konuşarak : “Türk toplumu, Kosova’nın ve Kosova halklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Kosova’yı tamamlayan bütündür. Kosova Cumhurbaşkanı olarak Ben bugün sizlerle, daha doğrusu bizlerle Kosova Türklerinin gününü kutladığımız bugünde burada olmaktan onur duyuyorum. Kardeşliğimizin, birlik ve beraberliğimizin daim olması dileğiyle Allah oruçlarınızı kabul eylesin.” dedi.

  T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ise “Sizlere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun en kalbi selamlarını getirdim.
  Biz ortak bir tarihin, ortak bir kültürün, ortak bir medeniyetin mirasçılarıyız. Kosova’yı ve Balkanları sıla evimiz, sizleri de ailemiz olarak kabul ediyoruz. Sizler Türkiye ile Kosova arasındaki en güzel ve en sağlam köprüyü teşkil ediyorsunuz. Kosova’yla tarihi dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizin geliştirilmesine önemli katkılar sağlıyorsunuz. Türk kimliğini, dilini, kültürünü koruma konusunda fedakârca gösterdiğiniz gayretler bizlere gurur veriyor. Kosova’nın kurulmasında ve bugünlere gelmesine her alanda destek verdiniz, katkı sundunuz. Kosova’nın tüm kurumlarıyla bütünleşerek, saygın bir muhatap olarak kendinizi kabul ettirdiniz. Bu nedenle, soydaşlarımızın Milli Gününde burada bulunmak, bu sevinci ve gururu paylaşmak bizlere ayrı bir onur verdi. Kosova’nın yarınları için katkılarınızı artırarak sürdüreceğinize olan güvenimiz tam.

  Bizler de, tüm imkânlarımızla daima sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Sözlerime son vermeden önce, Milli Gün kutlamalarına davetiniz için çok teşekkür etmek istiyorum.
  Kosova Türk toplumunun siyasi temsilcisi KDTP’ye, Genel Başkan Fikrim Damka’ya, tüm ekibi ve çalışma arkadaşlarına, değerli KDTP’lilere, soydaşlarımıza verdikleri her türlü hizmet için şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

  Program Aluş Nuş ve saz sanatçıları tarafından icra edilen Rumeli ezgileri ve 23 Nisan plaket takimleri ile devam etti.