Ana sayfa 2018 “10. Yılında 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” Yuvarlak Masa Toplantısı

“10. Yılında 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” Yuvarlak Masa Toplantısı

1003
0
PAYLAŞ

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’nın 10. yılı vesilesiyle Türk toplumuna mensup aydın, yazar, sanatçı, bürokrat, akademisyen ve siyasetçilerimizle Kosova’nın bağımsızlığının ilanından bu güne dek 10 yılda Türk toplumunun kültür, sanat, spor, gençlik, eğitim, sağlık ve siyasi alanda ne tür gelişmeler yaşandı? Beklentiler neler? Neleri başarabildik? Nereye gidiyoruz?

Toplumsal alanda tespit olunan sorunlar ve sorulara etkileşimli bir şekilde çözüm önerileri ve çalışmalar yapılmasının gerekliliğine vurgu yapıldı. Kosova’da yaşayan Türk Toplumunun hakları ve dilinin korunması konuları geniş bir yelpazede değerlendirildi.
Bu güne dek yaşanan gelişmeler hakkında gerçekçi bir yaklaşımla değerlendirilen toplantı gündemi toplumun her kesimini temsilen katılımcılar fikirlerini belirttiler.

Türk toplumunun geleceğine dair danışma ve tartışma havasında yapılan toplantı, katılımcılar nezdinde olumlu karşılandı ve bu toplantıların, toplumun menfaatleri doğrultusunda değişik vesilelerle, daha sık yapılması konusunda fikir birliği oluştu. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı sayın Mahir Yağcılar’ın başkanlığında yürütülen toplantı, Türkiye Büyük Millet Meclisi AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ve Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ın teşekkür ve değerli konuşmalarıyla son buldu.