Ana Sayfa 2012 EBRU VE HAT, KOSOVA’DA DA ÖĞRETİLECEK

EBRU VE HAT, KOSOVA’DA DA ÖĞRETİLECEK

951
0

Prizren’in Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nda Ebru Sergisi açılışında müjdeleyici haber. Bu iki sanat türü Kosova’da da ders olarak akademide öğretilecek.

Birkaç haftadan bu yana geleneksel ebru ve hat  sanatlarının Kosova’da tanıtımını ve eğitimini veren  Ahmet Aygün ve Aydın Köse, Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nda Ebru sanatı gösterisini de yaptı. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle Kosova’da bulunan AK Parti Milletvekili Metin Külünk’ün ebru yapması büyük bir ilgiyle izlendi.

Yunus Emre Kültür Merkezi Başkanı İsmet Biner, ebru ve hat sanatlarının Kosova’da büyük ilgi gördüğünü belirtirken bu yıl Kosova Güzel Sanatlar Akademisi’nde bu iki sanat dalının ders olarak verilmesi yönünde yetkililer ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Ebru Sergisi açılışında konuşan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, geleneksel Türk sanatlarının Kosova’da tanıtılmasında çaba harcayan sanatçı ve Yunus Emre Kültür Merkezi yöneticilerine teşekkür etti. İsmet Biner’e teşekkür plaketini takdim eden Mahir Yağcılar’a ebru eseri hediye edildi.

Birlik-beraberlik içerisinde hareket etmenin önemine  atıfta bulunan T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Yunus Emre Kültür Merkezi’nin Kosova Türkleri Milli Bayramı çerçevesinde sergi açmasının bunun en güzel örneğini teşkil ettiğini vurguladı.

Balkanlardaki tarihi mekanları ruhunun korunması önemine işaret eden AK Parti Milletvekili Metin Külünk, Türklerin sahip olduğu medeniyet anlayışının insan odaklı olduğu için 500 yıldır bu topraklarda unutulmadığını vurguladı. Ebru’nun uyumu ve barışı sembol ettiğine işaret eden Külünk, bu sanatın aşılanmasında payı geçenlere teşekkür etti. Amacın, en iyi Ebru ve Hat sanatçıların buralardan yetişmesini sağlamak olması gereğine işaret eden Milletvekili Külünk, sanatın kaynaşmak için önemine dikkati çekti. Türkiye yükselişinin devam edeceğini söyleyen Metin Külünk, Türkiye’nin bu coğrafyada kanın dökülmesine ve barışın bozulmasına izin vermeyeceğini vurguladı. Türkiye ve Başbakan Erdoğan’ın bu topraklarda sevildiğine dikkati çeken Külünk, Başbakan Erdoğan’ın Slovenya’da yapılan bir araştırmada ikinci en çok sevilen lider olduğunu söylerken buralarda da benzer araştırmalar yapılsa benzer sonuçlar alınacağına emin gözle bakılabilineceğini belirtti.

Ebru  Sergisi’nde 30’a yakın sergilenen eserler hazır bulunanlarca beğeniyle izlenirken Ebru ustalarının sanat icrası da yoğun bir ilgiye neden oldu.