Ana Sayfa 2012 23 NİSAN BAYRAMI KONSERİ PRİŞTİNELİLERİ COŞTURDU

23 NİSAN BAYRAMI KONSERİ PRİŞTİNELİLERİ COŞTURDU

1167
0

Bu yıl sırasıyla 4. kez kutlanmakta olan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinlikleri Pazar akşamı Priştine’nin Ulusal Konserinde verilen bir konser ile devam etti. Bursa Devlet Klasik Türk Müziği saz sanatçıları ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu ses sanatçıları Priştine seyircisine müzik dolu ve keyifli bir gece yaşattı.

Gecede, Kosova Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Enis Kervan, Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Yardımcısı Cüneyt Ustaibo, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, 23 Nisan kutlamaları vesilesiyle Kosova’ya gelen Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı müsteşarı yardımcısı Kemal Fahir Genç, Karadağ Devlet Bakanı  Vlado Tutoviç, Bulgaristan milletvekili Ruşen Rıza, Karadağ milletvekili Amir Feridoviç, AKP İstanbul  milletvekili Metin  Külünk, milletvekilleri  Müfera Şinik, Fikrim Damka, şube  ve dernek başkanları, Türkiye’den gelen dernekler temsilcileri, Türk KFOR’u, TİKA , Yunus Emre Kültür Merkezi hazır bulundu.

Geceye damgasını vuran konsere geçmeden önce, 23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramının anlamı ve öneminden konuşmalar yapıldı.

Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Yardımcısı ve KDTP Priştine Şubesi Başkanı Cüneyt Ustaibo yaptığı selamlama konuşmasında, “Bu gece Kosova Türk halkının bu önemli gecesinde beraber olmamız varlığımızın, birliğimizin sembolüdür. Geçmişten bugüne asırlardır bu topraklarda Türk varlığı ve Türk milletinin devamının bir günüdür 23 Nisan. Bizler bu büyük davanın torunları olduğumuzdan gururluyuz. 23 Nisan gününün Türk Milli Bayramı olarak asırlarca bu topraklarda devam edeceğinden hiç şüphemiz yoktur” dedi.

Kamu Yönetim Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar da 23 Nisanın öneminden konuşurken, bu bayramın amacı bir araya gelmek, birlik ve beraber olmak, gücümüze güç katmak ve gelecek nesillere, bizden önceki nesillerin ne yaptığını, bizler ne yapmakta olduğumuzu göstermek ve yarınlarda bu topraklarda Kosova Türk toplumunun birlik içinde bir toplum olacağını ifade etmek olduğunu belirtti.

Törene katılan Karadağ Bakanı da şahsı ve Karadağ Boşnak Partisi adına 23 Nisan Kosova Türklerinin Bayramını kutlayarak, Kosova Türk toplumunun Balkanlarda örnek bir toplum olduğunu ve bu örnekten bölgenin de istifade etmesi gerektiğini, Kosova Türklerinin Balkanlarda kimliğini, geleneğini koruyan bir toplum olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da ortak bayramımız olan 23 Nisanı kutlayarak, bu bayramın birlikte kutlanmasının mutluluk verdiğini,  Kosova ve Türkiye tarih boyunca acıda, kederde üzüntüde, sevinçte her şeyi paylaşmış iki dost ve kardeş ülke olduğunu, geçmişin paylaşıldığını, geleceğin de paylaşılacağını, birlikte Avrupa’nın bu genç ülkesinde çok güzel bir ortak geleceğin kurulacağını belirtti. 23 Nisanın Kosova ve Türkiye’de kutlanmasına değindikten sonra Büyükelçi Ozan, konuşmasını “ Yaşasın Türkiye-Kosova dostluğu ve kardeşliği” sözleriyle tamamladı.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Kemal Fahir Genç te, Türkiye Cumhuriyeti olarak Kosova’yı çok önemsediklerini, Kosova’daki gelişmeleri yakından izlediklerini ve gururla önemsediklerini söyledi. Genç, “Burada bugüne kadar yaşatmış olduğunuz birlik ve beraberlik gücünü ortaya koydu. Tek isteğim bir olun, güçlü olun. Burada bölünmeye yer yoktur, burada birliğe ve beraberliğe ihtiyaç vardır. Burada bir mücadele verilecekse, mücadeleyi kendi içimizde vereceğiz, ama dışarıya tek yürek tek ses olarak görünmemiz lazım” dedi.

AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk te söz alırken, Türkiye’nin her alanda Kosova’ya sahip çıktığını ve 23 Nisan Türkiye’de kutlanırken,  Kosova’da da aynı bayramın aynı heyecanla kutlanmış olmanın mutluluk verici olduğunu ifade etti. Külünk,  “Türkiye Cumhuriyetinin mensupları olarak şunu ifade etmek istiyorum, siz  asla yalnız değilsiniz, asla yalnız kalmayacaksınız, her zaman acınızı ve sevincinizi devam edeceğiz” dedi.

Bulgaristan milletvekili Ruşen Rıza da 23 Nisan Bayramının Türkler için öneminden ve Bulgaristan’da da bu bayramın kutlanması gereğinden söz etti.

Konuşmalardan sonra, Berkant Traka’nın hazırladığı slayt gösterisi ve geceye damgasını vuran konser sunuldu. Bursa Devlet Klasik Türk Müziği saz sanatçıları ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu ses sanatçıları Aylin Şengün Taşçı ve Osman Ziyagil Sanat ve Rumeli müziği eserlerini seslendirerek, sanatseverlere müzik dolu bir gece yaşattı. Seslendirdikleri şarkılara zaman zaman seyirciler de eşlik etti.

İki saat süren program sonunda Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar sanatçılara çiçek ve hediyeler takdim etti. Gece konuklara düzenlenen kokteyl ile sona erdi.