Ana Sayfa 2012 ÇİFTE BAYRAM KARDEŞLİĞİN SİMGESİ

ÇİFTE BAYRAM KARDEŞLİĞİN SİMGESİ

1214
0

23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramı kutlamalarına katılmak ereğiyle bugün beraberindeki heyet ile Kosova’ya gelen Türkiye İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin,  Priştine’de Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar’ı makamında ziyaret etti ve Nisan Bayramı vesilesiyle bakanlıkta çocuklar için düzenlenen bir kabule katıldı.

Türkiye İçişleri Bakanının Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar ile gerçekleşen görüşmesinde iki ülke arasında mükemmel ilişkilerin var olduğu değerlendirildi ve bu ilişki ile işbirliğinin ilerde de devam edeceği vurgulandı.

Bu görüşmeden sonra Türkiye İçişleri Bakanı Şahin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Kosova Türklerinin Milli Bayramı vesilesiyle Priştine’nin “Elena Cika“ İlkokul öğrencilerine düzenlenen kabule katıldı. Kabulde Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir de hazır bulundu.

Şölen havasında, mutluluk heyecanı dolu geçen bu kabulde Türkiye ve Kosova Bakanları minik öğrenciler ve öğretmenlerle buluştular. Bu buluşmada bir kez daha 23 Nisan mutluluğu dile getirilerek, öğrenciler 23 Nisana adanan şiirleri söylediler. Ardından hep birlikte 23 Nisan pastası kesildi ve öğrencilere hediyeler verildi. Bakanlar arasında da hediyeler takdim edildi.

Türkiye ile birlikte eş zamanlı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamanın çok güzel bir duygu olduğunu belirten Türkiye İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin günün öneminden şöyle konuştu: “Bugün Türkiye ve Kosova için çok önemli bir gün. Bütün Türk dünyasında kutlandığını bildiğimiz bu günün Kosova’da, Kosova hukukuna göre ve Kosova devletinin uygulaması itibariyle resmi bayram olarak kutlanması da bütün dünyaya örnek, demokratik ve insani bir davranış olarak değerlendirilmektedir. Bu bakımdan da Kosova yönetimini, Kosova devletini çok sağlam temeller üzerinde yükselen bir değer olarak bu bayram kutlaması vesilesiyle de gördüğümüzü belirtmek istiyoruz”.

Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar da 23 Nisan Bayramı mutluluğunu dile getirerek, bu kutlamaların hepimizin bir araya gelmesi nedeninden kaynaklandığını, asıl amacın beraber olmak, geleceğimizi daha iyi bir temeller üzerinde inşa etmek olduğunu vurguladı. Bakan Yağcılar bunu Kosova Türk toplumu olarak en iyi bir şekilde yapmaya çalışıldığını ve gelecekte de bu yoldan devam edileceğini söyledi.

Priştine’de gerçekleştirdiği yoğun temasları ardından Türkiye İçişleri Bakanı Şahin bugün aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik konutunda verilen yemeğe katıldı ve Sultan Murat türbesini ziyaret etti. Bu akşam ise KDTP tarafından Prizren’de düzenlenen 23 Nisan Bayramı merkezi törenine katılacak.