Ana Sayfa 2018 23 Nisan Vesilesiyle Büyükelçiliğe Anlamlı Ziyaret

23 Nisan Vesilesiyle Büyükelçiliğe Anlamlı Ziyaret

1051
0

Bu yıl 10’uncu yılını dolduran 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde Kosovalı Türk öğrenciler Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

Kosova’da Türkçe eğitim yapılan şehirlerdeki ilköğretim okullarından gelen 130 Türk öğrenci, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç tarafından karşılandı.

Büyükelçi Kılıç, Kosova öğrencilerin 23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramını kutlarken, Kosovalı öğrenciler de Büyükelçi Kılıç’a 23 Nisan Çocuk ve Egemenlik Bayramını kutladı.

Son derece coşkulu geçen buluşmada Büyükelçi Kılıç, Kosova ile Türkiye’de 23 Nisan Bayramlarının önemine değinerek, geleceğin teminatı olan çocukların üzerlerinde geleceğe dair çok büyük bir sorumluluk olduğunu hatırlattı.

Heyecan dolu kaynaşmanın yaşandığı buluşmada, Kosova Türk öğrenciler “İstiklal” şiirini okuyarak büyükelçilik binasını inlettiler. Çocuklar İzmir Maarşını ve şiirler de okudu. Çocukların maarşları çoşkulu okumlarından dolayı duygulanan Büyükelçi Kıvılcım Kılıç, öğrencilere koltuğunu bırakarak, çocuk büyükelçilerinin Kosova hakkındaki projelerini dinledi.

Buluşmanın ardından Büyükelçi Kıvılcım Kılıç Kosovaport’a şöyle konuştu:

“Bugün özel bir gün. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’nın 10’uncu yılını kutladığımız bir yıl bu yıl. O anlamda bizler Kosova Türkleriyle Kosova’nın ayrılmaz bir parçası olan ve bir kurucu unsuru olan Kosova Türkleriyle, Türk dilinin, Türk kültürünün, Türk varlığının, asırladır buradaki kalesi durumunda olan Kosova Türkleriyle gurur duyuyoruz. Bu ülkenin geçmişi, bugünü ve aydınlık geleceğinin yaratılmasında da bugüne kadar sergiledikleri olgunluk ve katkılarının bundan sonra da artarak devam edeceğine inanıyorum. Bunu çok net söylüyorum, çok güvenerek , inanarak söylüyorum çünkü çok da güzel bir nesil yetişiyor. Bugün biz o gençlerle, o çocuklarımızla bir arada idik. Her biri pırıl pırıl, gözleri ışıl ışıl ve geleceğe yönelik de çok büyük umutlar taşıyan ve çok güzel şeyler yapmak isteyen çocuklarımız. Bu çocuklarla bu toplum, Kosova Türk toplumu ve Kosova sonuç itibariyle çok güzel bir geleceğe sahip olacak . Biz buna inanıyoruz. Bu süreçte bir tek önemli husus var.O da birliğin, beraberliğin, dayanışmanın korunması. Bu gerçekten elzem. Çünkü ancak bu sayede bu toplum bir bütün olarak yekpare olarak bir arada kalabilir ve bu ülkenin geleceğinde de söz sahibi olabilir. Ve yine birlik ve bütünlük sağlanabildiği ve bu dayanışma korunabildiği nispette de Türkiye’nin bugüne kadar olan ve bundan sonra da tabiyatiyle devam edecek olan desteklerinden, katkılarından da en etkili şekilde faydalanabilirler.” /kosovaport/