Ana Sayfa 2018 23 Nisan Bayramı Kutlamaları Merkezi Törenle Tamamlandı

23 Nisan Bayramı Kutlamaları Merkezi Törenle Tamamlandı

1584
0

Bir haftadan bu yana devam eden 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinlikleri dün akşam (23.04.2018) Merkezi tören ile son buldu. Türk Armoni Yıldızları- TÜRKAY Orkestrası solistlerinin birbirinden güzel şarkı ve türküleri 23 Nisan coşkusuna coşku kattı.

Hazır bulunanları selamlayan ve 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramlarını kutlayan Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar, “Bizler Kosova Türkleri olarak bundan böyle de Kosova’nın kalkınması, Kosova Türk toplumunun güçlenmesi ve Kosova ile Türkiye ve tüm dost ülkeleri ile ilişkilerin geliştirilmesi için çalışan bir toplum olmaya devam edeceğizdir.” dedi. Toplumun daha güçlü olmasının devletler ve toplumlar arası dostluğun devam etmesine katkısı geçeceğine vurgu yapan Yağcılar, bu kutlamaların sesimizi duyurmak için iyi bir fırsatı da teşkil ettiğini belirtti. Birlik ve beraberlik, dostluk için fırsat olan bayram günlerinin daha verimli kullanılması gereğine işaret eden Mahir Yağcılar, birlik beraberlik çağrısında bulundu.

Kosova Türkleri olarak terör örgütleriyle mücadelesinde Türkiye’nin ve seçilmiş yetkililerinin yanında olduğunu ve Kosova yetkililerinin olmasını beklediğini belirten Mahir Yağcılar, “Bu vesileyle Kosova’yı ve bizleri samimi ve dostça destekleyen Türkiye Cumhuriyeti ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim. “ dedi.

Kosova ve Türkiye arasında bağlılığın derin ilişkilere dayandığını belirten TBMM Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türkiye’nin her daim Kosova’nın yanında olduğunu söyledi. Milletvekilli Gündoğdu, Kosova Türklerine daha nice onyıllar dilerken Türkiye’nin soydaşlara desteğinin devam edeceğini bildirdi.

T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, “medarı iftiharımız” olarak nitelendirdiği Kosovalı Türklerine 10. Milli Bayramlarını kutlarken Türkiye’nin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını da kutladı. Kosova ve Türkiye’nin tarihi derinliklerden gelen bir dostluğu ve kardeşliği olduğuna işaret eden Büyükelçi, Kosova Türklerinin bu ilişkilerde rolünün önemine dikkati çekti. “Biz, siz soydaşlarımızın birlik-beraberlik, dayanışma içinde varlığınızı güçlü kılarak bu ülkenin bir zenginliği olan kültürünüzü, dilinizi, sanatınızı daha iyi koruyacağınızı inanıyoruz.” diyen Büyükelçi kılıç, birlik içinde her sorunun aşılacağına inancını ifade ederken Türkiye’nin soydaşlara ve Kosova’ya desteğinin devam edeceğini belirtti.

Konuşmalardan sonra Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın kutlama mesajı okundu: Yoğun çalışmalar nedeniyle Kosova’ya gelemediğini mesajında belirten başbakan Yıldırım, “Bayramlar milletlerin kimliklerini korumalarına vesile olan çok önemli günlerdir” diyerek Kosovalı Türklerin Milli Bayramını kutladı.

Konuşmalardan sonra Türk Armoni Yıldızları- TÜRKAY Orkestrası konseri verildi. Kosova genelinden gelen 1000’e yakın hazır bulunan Birbirinden güzel pop şarkıları, Prizren Türküleri, Arnavutça şarkılar eşliğinde coşkulu dakikalar yaşadı, halaylarla coşkuya coşku kattı. Gece, programın sunuculuğunu yapan genç ses sanatçımız Ceyda Safçı’nın söylediği “Memleketim” şarkısıyla zirveye ulaşırken “Onuncu Yıl Marşı” ile son buldu.

Konser tamamlandıktan sonra karşılıklı teşekkür belgeleri ve hediyeler takdimi gerçekleştirildi. Etkinlik ise kokteyle son buldu.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı merkezi töreninde Kosova Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Kujtim Gashi, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi krasniç, T. C. Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Cem Sinan Barım, TİKA Priştine Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker, Kosova milletvekilleri, kurum ile dernek temsilcileri de hazır bulundu.