Ana Sayfa 2014 Priştine’de 23 Nisan Konseri

Priştine’de 23 Nisan Konseri

947
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesi ile Priştine’de TRT sanatçıları tarafından Türk Sanat Müziği konseri düzenlendi.

Tıklım dolan Gençlik saRaYının kırmızı salonunda düzenlenen konsere, T.C. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosovalı Türk Bakan Yardımcıları, Kosova Meclisi’ndeki KDTP milletvekilleri, Kosova ile Türkiye’nin Kosova’daki kurum ile kuruluş temsilcileri ile halk katıldı.

Programa Kosova ile Türkiye milli marşlarının çalınması ile başladı.

Konser öncesinde konuşan 23 Nisan Kosova Türkleri Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, 23 Nisan Bayramını kutlayarak, özetler şunları belirtti:

“Bayramlar toplulukları, aileleri ve dostları bir araya getiren sevinç günleridir. Bu güzel ve anlamlı günü, büyük bir aile olarak kutlama ve geleceğe emanet olarak taşıma hepimizde derin duygular uyandırmaktadır, hepimizi gururlandırmaktadır. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramının her yıl zengin programlarla kutlanması, varlığımızın açık bir kanıtıdır. Her zaman Kosova’nın yapıcı unsurunu oluşturan biz Kosovalı Türkler, bu bayram kutlamalarıyla kimliğimizi, dilimizi, kültürümüzü, sanatımızı, eğitimimizi korumaya ve geleceğe taşımaya kararlı olduğumuzun bir beyanıdır. Bu gün ayrıca bizi ilgilendiren ve diğer güncel konuların ele alınması için uygun bir zaman dilimidir. Bizler toplumsal hak ve çıkarlarımızın korunması için üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz ve her zaman da getirmeye hazırız. Bunu gerçekleştirmek için hem kapasitemiz hem de eğitilmiş kadromuz vardır. Toplumuzu daha iyi yerlere ulaştırmaya bizim için bir görev, bir gurur ve bir şereftir. Bu yüzden Türklük ve Türkçe konusunda yıllardan beri taşıdığımız hassasiyeti halen sürdürdüğümüzü ve sürdürmeye de devam edeceğimizi ifade ederken, bu konuda varolan tüm demokratik imkan ve olanakları kullanacağımızı vurgulamak istiyorum.”

T.C Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de yaptığı konuşmada, Kosova’da olmaktan ve 23 Nisan Kosova Türkleri Milli bayramının getirdiği mutluluğu Kosovalılarla paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.Türkiye’nın her daim Kosova’nın ve soydaşlarının yanında olacağını kaydeden İşler, Türkiye’nin Kosova’yı desteklemeyi sürdüreceği mesajını verdi.

TRT sanatçıları Hilal Çelebi ve Eliz Avaroğlu, okudukları parçalarla konsere katılanlara unutulmaz anlar yaşattı.