Ana Sayfa 2014 Yağcılar: Kosova Türk Toplumu Türkiye’ye Minnettar

Yağcılar: Kosova Türk Toplumu Türkiye’ye Minnettar

827
0

Türkiye Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler bugün Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar’ı makamında ziyaret etti. İşler’e öğrencilerden sürpriz yapılarak şiir ve şarkılardan oluşan program sunuldu ve 23 Nisan pastası kesildi.

Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlığını kazandığı günden itibaren güçlü bir şekilde bu ülkeyi desteklediğini ifade eden İşler, şöyle dedi:

“O günden bugüne, Kosova’nın uluslararası arenada tanınması konusunda Türkiye olarak çok büyük gayretler gösterdik. Bugün çok şükür Kosova’yı tanıyan ülke sayısı 106’ya çıktı. Bundan sonra da yeni tanımalar olması konusunda Türkiye olarak gerekli desteği vermeye devam edeceğiz.”

Türkiye olarak Priştine ile Belgrad arasındaki diyalog sürecini desteklediklerini kaydeden İşler, Bu diyalog süreci tamamlandığında, AB üyeliği konusunda, Kosova’nın önünün açık olduğunu düşündüğünü kaydederek, “Kosova’nın geleceği Avrupa’da, Avrupa Birliği’ndedir. Bu doğrultuda, gerekli desteği Türkiye olarak veriyoruz” dedi.

Kosova’nın Ordu kurma gayreti içinde olduğunu söyleyen İşler, aynı şekilde Kosova’nın NATO’da da yer alması konusunda Türkiye olarak gerekli gayreti gösterdiklerini vurguladı. İşler, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin de son derece iyi düzeyde olduğuna dikkati çekerek, “İşadamlarımız, burada ciddi yatırımlar yapıyor. Kosova’da 2013 yılında en fazla yatırım yapan işadamları, Türk işadamları oldu. 85 milyon avroluk yatırımla birinci sırada yer aldılar. Türk işadamları, burada ciddi anlamda istihdam sağlıyorlar” dedi.

Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar da bu ortak günde Kosovalı Türklerle birlikte oldukları için Başbakan Yardımcısı İşler’e teşekkür ederek, hem Kosova’ya hem de Kosova’daki Türk toplumuna destekleri nedeniyle Türkiye hükümetine minnettar olduklarını belirtti. Mahir Yağcılar, 23 Nisan Bayramı mutluluğunu dile getirerek, bu kutlamaların hepimizin bir araya gelmesi nedeninden kaynaklandığını, asıl amacın beraber olmak, geleceğimizi daha iyi bir temeller üzerinde inşa etmek olduğunu vurguladı. Bakan Yağcılar bunu Kosova Türk toplumu olarak en iyi bir şekilde yapmaya çalışıldığını ve gelecekte de bu yoldan devam edileceğini söyledi.