Ana Sayfa 2014 Şair Zeynel Beksaç’tan Yeni Kitap

Şair Zeynel Beksaç’tan Yeni Kitap

844
0

Bugünlerde Türkçem Yayınları arasında Zeynel Beksaç’ın “Rüyalarım Çiçek Açtı” adlı toplu şiirler kitabı basından çıktı. 1997 yılından bu yana kitap yayınlamayan Beksaç, bu eserinde bugüne kadar çocuklar için yayınlanmış: Sevginin Rengini Arıyorsanız(1982), Kavak Uyur Mu?(1987) ve Güneş Önce Sevgiye Doğar(1995) adlı eserleri dışında, 1970 yılından günümüze dek yazdığı ancak kitaplarda yer almayan kimi çocuk şiirlerine de yer vermiş.

Belirtmek gerekir ki bu kitap, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu’nun maddi katkılarıyla gün yüzü görmüştür. Bu fırsatla, kitabın okura ulaşması için sunduğu katkı nedeniyle tertipleme kurulu başkanı Sayın Mahir Yağcılar’a teşekkürü bir borç biliriz.

206 sayfalık bir içeriğe sahip olan ve lüks bir baskı olarak yayınlanan kitabın başında şairin özgeçmişine yer verilmiş. Ardından Mahir Yağcılar’ın Sunu adlı bir yazısı var. Yağcılar, yazısında diğerleri arasında “…Çok yönlü sanatçımız Zeynel Beksaç, bu değerli eseriyle dilimizi, gönlümüzü ve edebiyatımızı zenginleştirmekte, varlığımızı güçlendirmektedir” şeklinde bir görüşüne yer vermekte.

Kitabın son sayfaları ve arka kapağında “Zeynel Beksaç’ın şiiri için ne dediler?” adlı bölüme yer verilmiş. Burada birçok şair, yazar ve eleştirmenin Beksaç’ın şiiri üzerine görüşlerini bulmak mümkün.

“Rüyalarım Çiçek Açtı” adlı eseri, Zeynel Beksaç’ın çocuk şiirine toplu bir bakış atmak için güzel bir fırsat. Kosova’da Türkçe okuyan öğrenciler için yardımcı ders kitapların hemen hiç olmadığı göz önünde bulundurulursa, bu yapıtın o açıdan da isabetli olduğunu söylemek, abartı olmaz diye düşünüyoruz.

 

İsteme adresi: Zeynel Beksaç, Fehmi Lladrovci Sk. No: 36 Prizren/Kosova E-posta:zbeksac@yahoo.com