Ana Sayfa 2012 ESNAF KADINLAR KOLU KERMESİNE BÜYÜK İLGİ

ESNAF KADINLAR KOLU KERMESİNE BÜYÜK İLGİ

836
0

“Esnaf” İşadamları ve Esnaflar Derneği Kadınlar Kolu 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı çerçevesinde Prizren’in merkezinde bugün kermes düzenledi. Kermesten sonra da Filizler ve Doğru Yol   dernekleri folklor ekipleri programlar sundu.

Prizren merkezinde Esnaf Derneği Kadınlar Kolu’nun düzenlediği kermes ve derneklerimizin folklor gösterileri bayram havasında sürdü.  Sabah saatlerinde düzenlenen açılışa İstanbul AK Parti Milletvekili Metin Külünk de katıldı.

Kermes açılış konuşmasını yapan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Milli Bayram çerçevesinde tüm etkinliklerin varlığımızı duyurmak ve geleceğe taşımak amacıyla yapıldığını vurguladı. Kosova Türklerinin Kosova’da yapıcı bir unsuru teşkil ettiğini söyleyen Yağcılar, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesine de katkıda bulunduğunu ifade etti.

Kosovalı Türkler bayramlarını kutlarken gözlenen coşkunun ilelebet  sürmesini dileyen T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Kosovalı soydaşlara Türkiye’nin şimdiye kadar olduğu gibi desteğinin artarak devam edeceğini belirtti.

Kosovalı Türklerin Milli Bayramı’nda Kosova’da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden TBMM Milletvekili Metin Külünk, 23 Nisan tarihinin Türkiye için de büyük önemden olduğunu ve Kosovalı Türklerin bu günü Milli Bayram olarak kutlaması iftihar edici olduğunu söyledi.

Milletvekili Metin Külünk konuşmasında şöyle dedi:

“Tarih boyunca hiçbir zaman yalnız değildiniz ve yalnız da olmayacaksınız. Balkan coğrafyasındaki soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın acıları acı, sevinçleri sevincimizdir. Herkes bilmelidir ki Yerkürede Türklerin olduğu her yerde kardeşlik, insanın kalbine dokunuş, dayanışma ve bir barış medeniyeti anlayışı vardır. “

Prizren’de tarihi mirasın ve onun korunmasının önemine işaret eden Külünk, ortak kültürden kaynaklanan benzerliklere işaret etti.  Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Songül Ozan’ın çalışmalarından da memnun kaldığını belirten Milletvekili Metin Külünk, Türk kurumlarının Kosova’da faaliyetlerinin önemine işaret etti.

Esnaf Kadınla Kolu Başkanı Ayşe Kazaz, kermesin bayrama denk gelmesinden ötürü çok mutlu olduklarını belirtirken amacın kadınları işletme alanında teşvik etmek olduğunu belirtti.

Kermes açılışında Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Enis Kervan, milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka, Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Ahmet Çelik, Esnaf İşadamları ve Esnaflar Derneği Başkanı Edis Çabrat ve çok saıda dernek temsilcisi hazır bulundu.