Ana sayfa 2012 23 NİSAN BAYRAMI, KONSER VE KİTAP TANITIMIYLA DEVAM ETTİ

23 NİSAN BAYRAMI, KONSER VE KİTAP TANITIMIYLA DEVAM ETTİ

787
0
PAYLAŞ

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde dün akşam “Gazi Mehmet Paşa” Hamamı’nda yeni basılan iki kitap tanıtımı yapıldı ve Türkiye sanatçılarının sunmuş olduğu konser verildi.

Agim Rifat “Doğru Yol Tiyatro Kolu” isimli kitabı, Enver Baki “4 Lule Mahallesi Çocukları” ve  Zeynel Beksaç tarafından 23 Nisan için özel olarak hazırlanmış “Türkçem” dergisi gecede tanıtıldı.

Bu bayramın anısına kitaplar yayınladıklarını ve tanıtımlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, bundan sonra her yıl kutlanacak 23 Nisan bayramlarında kitap yayınlayacaklarını da vurguladı.

Kitapları hazırlayan yazarlar da günün anlam ve önemini belirten sözleri ifade ederek, hazırlamış oldukları kitapların içeriklerini katılımcılara aktardılar ve Bakan Yağcılar’dan teşekkür plaketi aldılar.

Kitap tanıtımı ve konserin başında yönetmenliğini Berkan Traka’nın yapmış olduğu “Ayrılık” ismindeki video klip katılımcılara tanıtıldı. Kosova genelinden genç sanatçıların katkısıyla hazırlanan klip ilgi ve beğeniyle izlendi.

Aynı akşam “Xjemajli Berisha” Kültür Evi salonunda konserle devam eden gecede “Amacı mız bu günlerde sesimizi duyurmak ve gelecek nesile bizim varlığımızı ve çalışmalarımızı taşımaktır”, diyen Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, bu tür etkinliklerin yapılmasında katkısı geçen herkese ve özellikle Türkiye Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Faik Genç’e yapmış oldukları destekten dolayı teşekkürlerini sundu.

Yağcılar’ın sunmuş olduğu plaketi almak için sahneye çıkan Türkiye Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Faik Genç, ulu önder Atatürk’ün 23 Nisan bayramını çocuklara hediye etmesi ve aynı zamanda bu bayramı Kosovalı Türklerin milli bayramı olarak kaydedilmesinin çok değerli olduğunu ifade etti. Müsteşar, Kosova’nın her zaman huzur ve barış içerisinde olması dileğinde bulundu.

Konsere katılan Türkiye Priştine Büyükelçiliği temsilcisi Ahenk Dereli, Prizren şehrinin önemine değinerek, sanatçılara önem veren, sanatçı çıkartan bir yer olduğunu vurguladı. Dereli, geçmişi geleceğe aktarmanın en önemli yoldan birinin sanat olduğunu dile getirerek, bu kutlamayı değerli bulduğunu söyledi.

Bursa Devlet Klasik Türk Müziği saz sanatçıları ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu ses sanatçıları Aylin Şengün Taşçı ve Osman Ziyagil, Prizrenli sanatseverlere müzik ziyafeti verdi.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları bugün Türk Temsil Heyeti Başkanlığı’nın Prizren’de saat 11.00’dan itibaren Şadırvan Meydanı’ndan “Sezai Surroi” spor salonuna “Bütün Çocuklar Kardeştir” başlığı altında Çocuk Şenliği Yürüyüşü ve 13:00-16:00 saatleri arasında Prizren “Sezai Surroi” Spor Salonu’nda “Çocuk Şenliği Töreni” ile devam edecektir.

Bu akşam saat 19.30’da T.C. Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Topluluğu Gilan’ın Tiyatro Salonu’nda konser verecek.

Kitap ve Şarkı Tanıtımı – Prizren
Türk Sanat Müziği Konseri – Prizren