Ana Sayfa 2022 Orkide Kadınları’ndan ‘Boncuklara Can Katan Hünerli Eller’ Sergisi

Orkide Kadınları’ndan ‘Boncuklara Can Katan Hünerli Eller’ Sergisi

580
0

Orkide Prizren Kadınlar Derneği, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kapsamında dün Prizren Yunus Emre Merkezi’nde “Boncuklara Can Katan Hünerli Eller” sergisini açtı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Yardımcısı Emilija Redžepi , T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, T.C. Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, AB Kosova Ofisi Şefi Tomas Szunyog, KDTP milletvekilleri Enis Kervan ve Fidan Brina Jılta, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Fatih Cansız, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker, Prizren Belediyesi Meclis üyesi Sevil Liman Kazaz ve çok sayıda davetli sergiyi gezerken kadınların eserlerini takdir etti.

Orkide Prizren Kadınlar Derneği Başkanı Sevgi Kervan hazır bulunanlara konuşmasında serginin amacını şöyle açıkladı:
“Boncuklara Can Katan Hünerli Eller sergimizdeki el işi göz nuru çalışmalarımızla unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el işlerimizi kadının gücü ve hünerleriyle bütünleştirdik. Yine değerlerimize sahip çıkarak kadının farklı bir el sanatı alanıyla ekonomik kalkınmaya yönelmesine yol gösterdik.
Orkide Prizren Kadınlar derneğine yönelik anlamlı, övgü dolu, destek ve cesaret verici konuşmalarından dolayı bir daha çok değerli Cumhurbaşkanımız Sn. Vjosa Osmani’ye, T.C. Dışişleri Bakanı Yavuz Selim Kıran’a ve Başbakan Yardımcımız Emilija Redžepi’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.”

Sergi açılışında Orkide Prizren Kadınlar Derneği’nin eserlerinden örneklere açılışa katılan yetkililere hediye edildi.