Ana Sayfa 2019 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinlikleri Vuçıtırn’da kutlandı

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinlikleri Vuçıtırn’da kutlandı

1339
0

Berat Macuni’nin yazdığı “Türk Kültürünün Sadık Kapısı: Çeşme Derneği” kitabının tanıtımının yapıldığı etkinlikte, çok sayıda misafir yer aldı. Vuçıtırn halkının ilgiyle izledikleri etkinlikte Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Bakanı sayın Mahir Yağcılar konuşmalarında: “Bizleri burada bir araya gelmemize vesile olan sayın Berat Macuni’ye ve Çeşme Derneği’ne teşekkür ediyorum. Burada bizlerle birlikte bulunanların, bizler için çok değerli bir gün olan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını kutluyorum.

Buraya kitap tanıtımını yapmak için bir araya geldik; Türk dilinde bir eser daha vermenin heyecanını ve gururunu yaşamaktayız. Bu eserin ve etkinliklerimizin gerçekleşmesinde bizlere desteklerini sunan Kosova Hükümeti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ediyorum. Daha bir sürü yeni eserimizi verebilmemize vesile olacak birlik ve beraberliğimiz her zaman daim olsun” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi sayın Çağrı Sakar, etkinlik hakkında konuşmalarında: ”Burada sizlerle beraber bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bu benim görevim süresince ilk defa Vuçıtırn’a gelişim. Sizler, Türkiye ile Kosova arasında en sağlam, en güzel ve en samimi köprülerden birisinin kurulmasına vesile oldunuz. Bu etkinlik de birlik ve beraberlik için en iyi fırsatlardan biridir. Türkiye Cumhuriyeti Kosova’ya her alanda destek verecektir; zira sizlerin refahı bizim de refahımızdır. Buradan yeni kitabının tanıtımını yapan Berat Macuni’ye ve Çeşme Derneği’nin kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.” dedi.
Çeşme Derneği başkanı Ergin Sungur konuşmalarında: ”Eski kurucular bu derneği kurarken duydukları heyecanı, bizler bu gün de yaşatmaktayız. Burada faaliyetlerimizi gerçekleştirmemizde bizlere destek olan herkese teşekkür ederiz. Önümüzde yeni bir seçim dönemi var, bu seçim ile daha kaliteli faaliyetler yapabilmemizin ve yeni bir dönem olacağı inancındayım.” dedi.

Eserin müellifi Berat Macuni’nin yaptığı konuşmada yazdığı kitabı tanıtmanın heyecanı içinde olduğunu, Türk dilinde bir eser yazmanın gururunu yaşadığını belirtti.

Kitap tanıtımının ardından katılımcılara ödüller takdim edildi.
Katılımcılara kitap ve plaket kitap hediyeleri sunulmasının ardından Nevzat Şundo ve Zübeyde Hanım Ata Kadınları Korosu konseri dinlendi.