Ana Sayfa 2014 Sinan Paşa Camii Dostluk ve Kardeşliğin Simgesi

Sinan Paşa Camii Dostluk ve Kardeşliğin Simgesi

1266
0

T.C Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Prizren ziyareti kapsamında Sinan Paşa Camisinin TİKA tarafından yaptırılan çevre düzenleme projesinin açılış törenine katıldı.

Türkçe ve Arnavutça ilahilerin okunması ile başlayan törene, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tërneva ile Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar da katıldı.

Dost ve kardeş Kosova’daki en önemli ecdad eserlerinden biri olan Sina Paşa camiinin çevre düzenlemesi projesinin açılışında yer almaktan büyük memnuniyetlik duyduğunu belirten Başbakan Yardımcısı İşler, törende yaptığı konuşmada, camiyi yeni çehresi ile Kosovalılara hizmete açmaktan mutlululuk duyduğunu ifade etti.

Osmanlı’nın Bosna Valisi Sinan Paşa tarafından 1615 yılında yaptırılan caminin, Kosova ile asırlar öncesine dayanan dostluk ve kardeşlik bağlarının göstergesi olarak günümüze taşındığını belirten İşler, Priştine Fatih camisi ile Prizren’de Sinan Paşa camisinin TİKA’nın soyluı çalışmaları ile yüzyıllardır daha Kosovalılar hizmet edeceğini belirtti.

İşler, “Dostluk ver kardeşliğimiz ebedi olsun. Bu eserler ayakta kaldıkça, bu minareler burada var oldukça bizim dostluk ve kardeşliğimiz ilelebet devam edecektir” ifadesini kullandı.

Kosova Müftüsü Naim Tërnava da yaptığı konuşmada, camilerin yeniden hayat bulmasında gösterdiği gayretlerinden dolayı Türkiye’ye şükranlarını ifade etti.

Prizren İslam Birliği Başkanı Lütfü Balık da yaptığı konuşmada, tarihi değer taşıyan camiler gibi eserlerin restore edilerek halkın hizmetine verilmesi konusunda Türkiye’nin harcadığı çabalarını takdir etti.

İşler’e ziyareti sırasında TBMM milletvekilleri Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Tülay Selamoğlu, Gülay Dalyan, Özcan Yeniçeri, TİKA Başkanı Serdar Çam ile Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da eşlik etti.