Ana Sayfa 2014 İşler: Türk Topluluğu İçin Yedek Yerlerle Devam Edilmeli

İşler: Türk Topluluğu İçin Yedek Yerlerle Devam Edilmeli

933
0

T.C. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Kosova ziyaretinin ilk gününde bugün resmi temaslarına Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi ile görüşmesiyle başladı. İki yetkili arasında gerçekleşen bu görüşmede, Türkiye ve Kosova halkları arasında güçlü tarihi ve insani bağların olduğu vurgulanarak, ayrıca Mecliste Türk topluluğu için yedek yerlerin devam etmesi talebi de ortaya atıldı.

Kosova Türklerinin Milli Bayramında bu ziyareti gerçekleştiren Türkiye heyetine hoş geldin dileklerinde bulunan Meclis Başkanı Jakup Krasniqi, Kosova’ya ve halkına, Kosova’nın tanınmasına sürekli desteği ve güçlü lobicilik ile Kosova’da yapılan Türk yatırımları için Türkiye devleti ve halkına teşekkürlerini ifade etti.

İki ülke arasında siyasi ve ekonomi ilişkileri mükemmel olarak değerlendiren Krasniqi, bu ilişkilerin kültürel alanda da daha üst düzeye çıkarılacağını ümit ettiğini belirtti. Krasniqi, Türkiye ve Kosova halkları arasında güçlü tarihi ve insani bağların olduğunu vurguladı.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de bu samimi ve dostane kabul için teşekkür ederek, devlet imarında ve uluslararasına yakınlaşmadaki başarıları için Kosova kurumları ve halkını tebrik etti.

İki halk arasında tarihi bağların olduğunu anımsatan İşler, Kosova’da kendini evinde gibi hissettiğini vurguladı. “Kosova halkının acılarını Türkiye vatandaşları kendi acıları olarak yaşadı” şeklinde konuşan Türkiye Başbakan Yardımcısı, Kosova halkının başarılarını da kendi başarıları olarak hissettiklerini söyledi.

İşler Türkiye’nin Kosova’yı desteklemeye devam edeceğini ve yeni tanımalar ile uluslar arası örgütlere üyeliği konusunda lobicilik yapacağını ifade etti ve Kosova’nın geleceğinin AB ve NATO’da olduğunu ileri sürdü.

İşler, Uluslar arası Priştine Havaalanı ve yol altyapısı gibi Kosova’da Türk yatırımlarını da çok olumlu değerlendirerek, Kosova’da daha fazla mevcut olmaları için Türk yatırımcılarını teşvik edeceğini söyledi.

Kosova ve Sırbistan diyaloguna da desteğini sunan Başbakan Yardımcısı İşler, bu müzakerelerin başarılı tamamlanmasından sonra Kosova’yı AB’nin diğer beş ülkesinin daha tanıyacağını ümit ettiğini belirtti.

T.C. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler aynı zamanda Türk topluluğu için Mecliste ayrılan yerlerin iki dönem daha devam etmesini istedi.

Konuyla ilgili konuşan Meclis Başkanı Jakup Krasniqi de bunun Kosova Anayasasında değişikliği gerektirdiğini ifade etti.

Krasniqi, “ Kosova Meclisinde bir Türk milletvekili daha fazla veya daha az olması hiçbir şekilde ülkemizde yaşayan bu topluluğa karşı Kosova halkının dostane tutumunu değiştirmeyecektir” dedi.