Ana sayfa 2014 T.C. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Kosova’da

T.C. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Kosova’da

933
0
PAYLAŞ

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Pazartesi akşamı Kosova’ya geldi.

23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramı vesilesiyle yapılacak kutlamalara katılmak ereğiyle Kosova’ya ziyaretine bugün başlayacak olan Emrullah İşler; Kosova kurum yetkilileriyle görüşecek, TİKA tarafından gerçekleştirilen projelerin açılışını gerçekleştirecek ve 23 Nisan kutlamalarına katılacak.

Bu görüşmeler kapsamında Başbakan Yardımcısı İşler 22 Nisan Salı günü Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga tarafından kabul edilecek.

Kosova Demokratik Türk Partisi -KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve KDTP heyeti ile gerçekleştireceği görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kosova Başbakanı Hashim Thaçi ile bir araya gelecek.

Aynı günde Meclis Başkanı Jakup Krasniqi ile görüştükten sonra İşler, Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar ve İslam Birliği Başkanı Naim Tërnava ile bir araya gelecek.

TİKA tarafından restore edilecek Yaşar Paşa Camii’ni ziyareti ardından T.C. Başbakan Yardımcısı aynen TİKA tarafından çevre düzenlemesi gerçekleşen Fatih Camii Projesinin açılışını yapacak ve Priştine tarihi Lokaç Çeşmesinin yenilenme çalışmalarını yerinde inceleyecek.

Akşam saatlerinde ise Priştine’nin Kırmızı Salonunda TRT Sanatçıları tarafından verilecek Türk Sanat Müziği Konserine katılacak.

23 Nisan ziyaretinin ikinci gününe Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Priştine yakınlığındaki Sultan Murat Türbesine yapacağı ziyaretiyle başlayacak. Ardından Prizren bölgesine geçerek Reçana’da TİKA tarafından restore edilen bir okulun açılışını yapacak.

Tadilatı TİKA tarafından yapılan Prizren Üniversitesi amfi binasının açılışına da katılacak olan Başbakan Yardımcısı İşler, Prizren’de Türk Temsil Heyet Başkanlığını ziyaret edecek.

Gün içerisinde Sinan Paşa Camii Çevre Düzenlemesi Projesi’nin açılışını yapacak olan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde yazar Raif Vırmiça’nın kitabının tanıtımına katılacak.

T.C Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, aynı akşam Prizren’de 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı münasebetiyle düzenlenecek olan merkezi kutlama törenine katılacak.