Ana Sayfa 2018 “Priştinem” Kitabının Tanıtımı Yapıldı

“Priştinem” Kitabının Tanıtımı Yapıldı

1057
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde merhum siyasetçi Şerafedin Süleyman’nın “Priştinem” adlı kitabının Türkçe versiyonunun tanıtımı yapıldı.

Priştine Yunus Emre Enstitüsü’nde yapılan tanıtım, geniş katılımla gerçekleşti.

Tanıtım açılışında konuşan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, 23 Nisan kutlamalarının bir parçası olan “Priştinem” kitabının Türkçe olarak yayınlanmasının ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

Kosova Türklerinin Kosova’daki varlığının nişanesi olarak kabul edilen 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’nın bu yıl 10’uncu yıldönümünü kutlamakta olduklarını belirten Yağcılar, “ilkini bir kaç faaliyetle kutladığımız milli bayram coşkusunu, yıllar içinde daha da genişletmek, çeşitlendirmek ve süreklilik kazandırmak çabası içindeyiz. 23 Nisan Bayramı artık 1 gün değil, 1 hafta olarak kutlanıyor. Bu bayramının bu şekilde kutlanmasının, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramına ne denli büyük önem atfettiğimizin kanıtıdır. 10 yıllık zaman diliminde milli bayram kutlamaları çerçevesinde toplumun beklentilerine cevap vermeye ve onların duygularının tercümanı olmaya çalıştık. Tarihi miras, eğitim, siyasi haklar, müzik, tiyatro, gelenekler, görenekler yanı sıra, bizi biz yapan kitapların yayınlanması misyonunu da üstlendik. Bu çerçevede “Priştinem” kitabı da yayınlandı” dedi.

Priştine Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker de konuşmasında enstitü olarak bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, bu anlamlı etkinliğin, birlik ve beraberliği simgeleyen Kosova Türklerinin Bayramına yönelik kutlamaların bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Ülker, Kosova’da Türk kültürünün yaşaması için bu tür faaliyetleri destekleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Kitabın gün yüzüne çıkmasına destek veren Priştine “Gerçek” Kültür, Sanat ve Spor Derneği Başkanı Yıldırım Bayram, Priştine aşığı muhteşem bir şahısın burada anılması ve eseri olan kitabı hakkında konuşmanın gurur verici olduğunu belirtti.

Priştine “Elena Gjika” ilköğretim okulunu temsilen konuşan öğretmen Esin Jılta, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’nın 10’uncu yılında, unutulmaya yüz tutmuş tarihi değerleri içeren bir kitabın Türkçe yayınlanmasının önemine değindi.

“Priştinem” kitabının tarihi değerinin çok büyük olduğunu vurgulayan yazar Enver Baki, kitabın, Priştine halkının geçmişteki yaşantısına ışık tuttuğunu belirtti. Kitabın içeriğinden söz eden Baki, kitapta anlatım ve eski fotoğraflarla, Priştine halkının ve Priştine şehrinin geçmişinin yansıtıldığını söyledi.

Süleyman ailesi adına da kitabın basılması vesilesiyle merhun yazar Şerafadin Süleyman’ın torunu Ediz Süleyman teşekküllerini ifade etti.

Tanıtım etkinliği, Şerafedin Süleyman ile yapılan son mülakatın görüntüsüyle sona erdi.

Geçen yıl 80 yaşında vefat eden Şerafedin Süleyman, Kosova Türk halkını temsilen Priştine’nin ilk belediye başkanı, Kosova Bakanlar Kurulu üyesi, Kosova Sağlık Hizmetleri Genel Sekreteri, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı ve diğer siyasi görevlerde bulundu. /kosovaport/