Ana Sayfa 2020 23 Nisan etkinlikleri Gala Programı ile sona erdi

23 Nisan etkinlikleri Gala Programı ile sona erdi

1034
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları, dijital ortamda yayınlanan gala programı ile sona erdi.

Gala programı Murat Balkan’ın konseri ile başladı. Ardından da Kosova ve Türkiye’den yetkililerin kutlama mesajlarına yer verildi.

Tüm Kosovalı Türklerin 23 Nisan Milli Bayramını ve çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayan KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka, “Kosovalı Türklerin, ülkemizin kalkınmasına ve özgürlüğüne verdiği desteklerin, herkseçe bilindiğini, takdir edildiğini ve alkışlandığını bildirmek isterim. Gücünü, tarihsel bağlardan ve ortak değerlerden alan ülkemiz ve anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler gün geçtikçe daha da ileriye taşınmakta. Bizler, bu ilişkileri yeşerten ve sürdüren pınarlar olamaya devam edeceğiz. Halkımız için birçok projemiz hazır, birçok projemizin de ilk adımı atıldı. Kosova ve Türkiye arasından varılan anlaşmalarla yarınlara daha büyük umutlarla uyanacağız. Türkçe kimliklere sahip olan soydaşlarımızın, hem Kosova’da hem de Türkiye’de ayrıcalıklara sahip olması için uğraş veriyoruz. Varlığımızın, mevcudiyetimizin korunması için en önemli unsurlardan biri olan Türkçe eğitimin güçlendirilmesi hedeflerimizin en önemlisini oluşturmayı sürdürüyor. Türkçe sınıfların olmadığı ama soydaşlarımızın yaşadığı bölgelerde sınıflarımızın açılması için büyük mücadele yürütüyoruz. Türkçe eğitimin mevcut olduğu okullarda, öğretmen ve öğrencilerimizin imkanlarını geliştirmeye çalışıyoruz. Türkçe eğitimin yaşatılmasına katkı sunan her bireyimizin emeği çok değerlidir. Unutmayın ki, Türkçe eğitim bizim temelimizdir. Ve bu temeli her daim güçlü tutmalıyız” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da paylaştığı kutlama mesajında, “Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aynı zamanda Kosova Türkleri Milli Bayramı’nda sizlerle birlikte olmayı planlamıştım. Maalesef koronavirüsü sebebiyle sizlerle beraber olamadık. Bu vesileyle tüm Kosova Türkleri’nin Milli Bayramını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı cani gönülden tebrik ediyorum. Bu süreçten tüm yardımlarımızla tüm Kosova halkının yanında olmaya çalıştık. Bundan sonraki süreçte de Kosova’da yaşayan tüm kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Sağlıklı kalın Allah’a emanet olun’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kosova Büyükelçi Çağrı Sakar da 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’nı kutlayarak, “Türkiye’de de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladığımız bu gün bizim için çifte bayram. Koronavirüs nedeniyle ayrı yerlerde olsak da, gönüllerimiz, zihinlerimiz birarada. Tükiye ile Kosova arasında en güzel ve sağlam köprüyü teşkil eden, geçmişimizi bugüne, bugünü de geleceğe aktaran, Kosova bayrağındaki altı yıldızın en ışıltılısı olarak sonsuza kadar parlamasını istediğimiz Kosova’daki Türk toplumu bizler için çok değerli. Değerli soydaşlarım, sizlerin Kosova’daki varlığınıza, esenliğinize, bu ülkedeki konumunuza, siyasetten sanata, ekonomiden eğitime, sağlıktan kültüre kadar her alanda üstlendiğiniz role önem veriyoruz. Her zaman ve her alanda en aktif ve en önde olmanızı temenni ediyoruz. Her zaman ve her koşulda birliğinizi ve beraberliğinizi korumanızı istiyoruz. Bunu, tüm diğer hususlarda en üstte ve öncelikli tutmanızı diliyoruz. Kosova Türklerinin çıkarları öncelik olarak belirlendiğinde, konu ne kadar zor olursa olsun uzlaşmaya varılabileceğini biliyoruz. Böylece hem kendi toplumunuzu hem Kosova’yı daha güçlü kılabilir, Kosova ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini geliştirmek için yürüttüğümüz çabalara da anlamlı katkılarda bulunabilirsiniz. Türkiye olarak, Kosova’yı da, Kosova’daki soydaşlarımızı da desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Programda, Başbakan Albin Kurti, YTB Başkanı Abdullah Eren, Kuzey Makedonya TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, KDTP Milletvekili Fidan Brina Jılta, Eğitim Bakan Yardımcısı Ensi Kervan ve Ticaret Bakan Yardımcısı İnci Bölükbaşı Halaç, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç’in de kutlama mesajlarına yer verildi.

Türkiye’nin ünlü sanatçılarından Orhan Gencebay ve Metin Şentürk de şarkılarıyla programa katıldı.

Programın devamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sanatçı Şef Ersin Tünay’ın çocuklarla konserine yer verildi.

Bol müzikli gala programında, Türkiyeli sanatçı Özgür Kanat ve Prizrenli sanatçı Tolga Kazaz’ın düeti de seyirciyle buluştu.

Gala programı türkülerle sona erdi.