Ana Sayfa 2016 Kosova’da Türkçe Eğitim Monografi’si Tanıtıldı

Kosova’da Türkçe Eğitim Monografi’si Tanıtıldı

1058
0

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayram kutlamaları çerçevesinde dün (24.04.206) “Kosova’da Türkçe Eğitim (1951-2016) Monografi”-nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Kosova Türk Öğretmenler Derneği yayınları çerçevesinde basılan monografi tanıtımında konuşan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar, bugüne kadar hem yazılı hem de görsel anlamda çok sayıda eserin gün yüzüne çıkarılması konusunda öncü olmanın gururunun yaşandığını ifade etti.

Yağcılar konuşmasında diğerleri arasında şöyle dedi:
“ Toplumumuzun tarihi geçmişi, kültürel mirası, siyasi temsiliyeti, tiyatro geleneği, şiiri, adet ve gelenekleri başta olmak üzere çok sayıda yazılı eseri literatüre kazandırmış olan bizler, bugün de eğitim tarihimize ışık tutan eğitimcilerimize vefamız olarak da kabul edebileceğimiz bu değerli tarihsel belgeyi yayınlamanın mutluluğunu paylaştığımızı ifade etmek istiyorum. Türkçe eğitim, varlığımızın ve geleceğimizin temel taşı olmaya devam edeceği gibi, öğretmenlerimiz de toplumumuzun ana direği hüviyetini sürdüreceklerdir. Bu uğurda Türkçe eğitimde sunulan hizmet, Kosova Türk Eğitimine ve genelde Türk varlığına açık bir katkı niteliğini taşımaktadır. ”

Tanıtıma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Sibel Siber, Kosova Meclis Başkanvekili Fikrim Damka, Milletvekili Müfera Şinik, Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, dernek başkanları ve Türkiye, Makedonya ve Azerbaycan’dan da çok sayıda eğitim uzmanı ve öğretmen katıldı.

Kosova’da Türkçe Eğitim (1951-2016) Monografi

220 sayfadan oluşan monografide Türkçe öğrenimin sürdürüldüğü şehirlere ve okullara göre öğretmenlerin fotoğrafları ve kısa özgeçmişleri verilmiş. Ayrı bir bölümde Kosova Türk Eğitimine Katkısı Geçen Emekli ve Vefat Eden Öğretmenlerimiz anılırken son kısmında Kosova Türk Öğretmenler Derneği etkinliklerinden fotoğraflara yer verilmiş.

Tanıtımdan sonra öğretmenler ve uzmanlarla yaptığımız görüşmelerde monografide çok sayıda öğretmene yer verilmediği belirtilirken estetik olarak da yetersizliğine işaret edildi.

 

Kosova’da Türkçe Eğitim Monografi’si Tanıtıldı